Обрієта: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Розведіть обрієта в саду, і перед вами відкриється дійсно казкова картина - барвистий килим з малинових, фіолетових, рожевих квітів. Через їх велику кількість не розглянути жодного листочка. Рід Обрієта налічує 12 видів, родом з Малої Азії, а також Південної Європи.

обрієта

Обрієта - багаторічна, приосадкувате трав'яниста рослина. У обрієти вегетативні стебла стеляться, а генеративні - висхідні, 15 см у висоту, утворюють напівкулевидні куртинки.

Листя еліптичні, прості, дрібні, зубчасті або цільні, опушені. Квітки четирехлепестним, дрібні, 1 см діаметром, в гроноподібних суцвіттях, пурпурові, фіолетові, сині, рожево-червоні, часом білі. Цвітіння у обрієти рясне і тривале.

обрієта

Види і сорти

Види обрієти один від одного відрізняються, будовою плоду, а також довжиною свого маточки.

Одне головне достоїнство цієї рослини, то, що обрієта зимує з листям. Дуже гарні ранньою весною, її витончені сизі куртини. Листя зберігає свою розмальовку і після сильних заморозків.

обрієта

обрієта культурна

Ця назва об'єднує гібридні форми і сорти, що відрізняються забарвленням квіток.

Обрієта культурна утворює красиві сизі куртини близько 20 см заввишки, які зимують під сніговим покривом. Листя дрібна, довгаста, з зазубреними краями. Квітки 1 см діаметром, лілові, пурпурові. Вся рослина декоративно під час цвітіння, коли листя не видно з-за великої кількості квіток. Обрієта культурна цвіте в травні близько 35 днів.

Сучасні сорти обрієти культурної мають великі, часом напівмахрові або махрові квітки. Прекрасно розмножується обрієта насінням. У деяких видів, висота стебел дозволяє вирощувати обрієта в контейнерах і часом на зрізання. Але є і мелкоцветковиє культивари. Відомі сорти:

 ( 'Argenteo-variegata') 'Аргентео-Варієгата' . Пурпурові квіти, листя з білою облямівкою і білосніжними плямами. 

 ( 'Aureo-variegata') 'аурі-Варієгата . Лавандові квітки, листя з жовтими плямами. 

 ( 'Barkers Double') 'Баркерс Дабл'. Рожевий махровий щільний кущ. 

 ( 'Borschys White') 'Боршіз Уайт'. Єдиний сорт з великими білими-квітками. 

 (Gurgedyke ') `Гердждайк'. Улюбленець квітникарів з темно-пурпуровими великими квітками. 

 ( 'Doctor Mules') 'Доктор Мьюлз' . Популярний сорт, близько 15 см заввишки, з чарівними синьо-фіолетовими квітками. 

'Куїн' Вишнево-червоні квітки.

 ( 'Royal Cascade') 'Ройял Кескейд' . Квітки ніжно-рожеві на звисаючих стеблах.

обрієта

обрієта дельтовидная

Батьківщиною вважаються Балкани, Мала Азія, Греція.

Багаторічна рослина 15 см заввишки. Листя сіро-зелена, дельтовидная з декількома зубцями на кожній стороні. Квітки пурпурово-сині або лілові 1 см діаметром, зібрані в гроновидні суцвіття.

Цвітіння настає в травні і триває 30 днів. Плодоносить. Всі гібридні або сортові обрієти походять від даного виду. Вони відрізняються розсіченою листям і багатоквітковими суцвіттями, що підносяться над листям.

Обрієта дельтовидная має різновид бугенвіллій - рослина 20 см у висоту, квітки 1 см діаметром, лілові з оранжуватим центром.

обрієта витончена

Один з найкрасивіших видів. Висота близько 10 см. Стебла розпростерті, слабкі, тонкі, створюють покрив і невеликі купини. Листя обрієти витонченої вузько-ланцетні, цільна. Квітки дрібні, чашечка мішкоподібна.

обрієта Колумка

Висота рослини 12 см. Листя лопатчатої, неуважно-опушена. Товкач з зав'яззю однакової довжини. Квітки великі, блідо-пурпурові.

обрієта

Місцезнаходження обрієти

Любить сонячні місця, в півтіні рослина витягується і не цвіте. Рослина краще росте там, де помірно спекотне літо.

Грунт для обрієти

Рослина любить легкі, що не надто родючі грунти з присутністю крейди або вапна. Вона не виносить важких закисають перезволожених глин, також жирної грунту, що містить торф.

Дуже згубна волога взимку, тому обрієта потрібно садити на кам'янистих гірках, і на добре дренованих ділянках. 

У Росії в середній смузі поливати потрібно лише молоді посадки, а на півдні нашої країни полив обов'язковий.

Догляд за обрієта

Рослина любить поверхневе внесення піску. Кілька разів за сезон рекомендується мульчувати шаром 3 см.

Після цвітіння обрієта відразу обрізають, а це сприяє швидкому новому і компактному росту. Восени відзначається повторне цвітіння.

Обрієта зимостійка рослина, однак, в безсніжні зими деякі сорти вимерзають. Тому в північних областях потрібно невелике укриття листом.

розмноження обрієти

Зрізані частини використовують на живці. Висаджують їх в парник. Вкорінені живці можна посадити вже в серпні на постійне місце, щоб вони прижилися, зміцніли і підготувалися до суворої зими. Найцінніші екземпляри найкраще залишити до весни в парнику.

обрієта

Обрієта добре розмножується і насінням у відкритий грунт, але деякі сорти розщеплюються. Обов'язково мульчування піском. Зацвітають сіянці на другий рік.

Також обрієта розмножують діленням куща восени або навесні. Цей спосіб потрібно використовувати лише в дуже крайньому випадку. Обрієта, особливо сортова, болісно ставиться до цієї операції. Розподіл і посадку треба вести дуже акуратно.

Використання обрієти

Рослина садять в альпінаріях і на кам'янистих гірках, на передньому плані. У миксбордере обрієта, така елегантна і маленька, як правило, втрачається і з великими труднощами змагається з сусідами.

Обрієта красиво звисає каскадом по скелях, дуже добре рослина виглядає по краю стіни. Чому ж обрієта не отримала такого широкого поширення. Це не те рослина, про яке можна забути. Воно потребує уваги і любові.

партнери обрієти

Красиво виглядає з жовтими аліссума, флоксів шиловидним і білими иберис.

обрієта