Жоржина: посадка і догляд, популярні види і сорти. Способи розмноження. Фото жоржин.

зимівля жоржин

Коли викопувати жоржини восени

За різними даними, рід включає в себе, 25 видів, поширених в Колумбії, Мексики, Гватемали. Жоржина є багаторічною рослиною з бульбоподібний-потовщеним коренем. У жоржини надземна частина відмирає до самої кореневої шийки.

У жоржини гіллясті, шорсткі або гладкі стебла, 2,5 м заввишки. Листя пір'яста, часом двічі периста, рідше цільна, зелена або пурпурова, розташована супротивно. Суцвіття жоржин - кошики. Крайові квітки великі, різної форми і розмальовки; серединні - трубчасті, жовті або коричнево-червоні.Жоржина

опис жоржини

Запаху у жоржин немає, але існують ботанічні види, які мають аромат. У середній смузі нашої країни жоржини НЕ зимують. Жоржини використовують в бордюрних і поодиноких посадках, вирощують також на зрізання.

Як культура - жоржини дуже молоді.Жоржина

Сьогодні в культурі ботанічні види не використовуються, поступившись своїм місцем сортам жоржин гібридного походження.

Нараховано більше 15000 сортів жоржин, які, від форми квіток і від ступеня махровості, ділять на сортотіпи: однорядні, комірцеві, піоновідние, анемоновідние, прямі кактусові, помпонні, кулясті, декоративні, німфейних, полукактусовие, змішані.Жоржина

Місцезнаходження жоржини

Для жоржини треба вибирати захищені від сильних вітрів, сонячні місця. Не можна садити їх на заболочених і низьких ділянках. Відстань при посадці рослини залежить від висоти куща. Місце, вибране для жоржин, повинен освітлюватися вдень близько шести годин.

Грунт

Жоржини можуть рости на будь-яких грунтах, проте кращої для них є садовий суглинок багатий перегноєм. Для жоржин підходить і піщаний грунт.Жоржина

посадка жоржини

У середній смузі жоржини садять в червні, коли минуть заморозки. Коренева шийка повинна знаходитися на кілька сантиметрів нижче рівня землі. Після посадки рослину підв'язують до кілка. Потім підв'язка робиться в міру наростання маси "куща". Подальший догляд полягає в прополці, поливі, розпушуванні і підгодівлі.Жоржина

Догляд за жоржинами

Догляд полягає в пасинкуванні, підв'язці рослини до кілочків, поливу і підгодівлі. На кожній бульбі потрібно залишити не більш двох нирок, потім інші пагони виламують. Кілочки для підв'язування жоржин вбивають перед самою посадкою. Стебла підв'язують після досягнення ними 40 см і роблять це в міру зростання.

Для раннього цвітіння потрібно видаляти з'являються пасинки. Низькі сорти жоржин НЕ пасинку. Якщо суцвіття не зрізали, їх необхідно видалити, як тільки вони відцвітуть. Інакше псується зовнішній вигляд рослини і затримується розвиток бутонів.

Підживлення проводити необхідно не раніше 5 днів, заздалегідь полив рослини. Не потрібно захоплюватися азотистих добривом, тому що знижується пишність цвітіння, "кущ" набирає тільки вегетативну масу, утворює бульби, погано зберігаються. У вересні необхідно припинити полив і підживлення рослин.

У серпні рекомендують підгортати жоржини, щоб кореневу шийку уберегти від заморозків.Жоржина

Зберігання жоржин взимку

Викопувати жоржини потрібно у вересні - на початку жовтня: якщо заморозки були слабкі і знову стали теплі дні, з тією, що викопала не потрібно поспішати, нехай бульби жоржин дозріють. Якщо все ж температура знижується і стає холодно, то бульби викопують.

Стебла рослин перед викопкой потрібно зрізати на висоту 9 см. Бульби просушують в вентильованому приміщенні, видаляють відмерлі частини, потім переносять на зберігання з температурою до 7 ° С.

Хвороби і шкідники жоржин

З шкідників найчастіше на жоржинах зустрічається попелиця, слинява пенніц, слимаки. Хвороби - бактеріальний рак, борошниста роса, вірусна мозаїка. При ураженні жоржин вірусної мозаїкою з'являються світлі плями на листових пластинах різних форм і розмірів.

У уражених рослин декоративність квітки снижется. Єдиним засобом боротьби проти вірусної мозаїки є спалювання хворих рослин. Як правило, бактеріальний рак можна побачити на бульбах жоржин, восени при викопуванні.Жоржина

розмноження жоржин

Розподілом бульби, живцями, щепленням.

Насіннєве розмноження жоржин застосовують для груп немахрових сортів.

Корнеклубни жоржин розрізають ножем на дві частини так, щоб "деленка" складалася з бульби і невеликого шматочка кореневої шийки з трьома очками. Посадку проводять в травні, поглиблюючи кореневу шийку на 2-4 см.Жоржина

застосування жоржин

Низькорослі жоржини придатні для створення бордюрів, рабаток, масивів. Більша ж частина сортів застосовується в групових і одиночних посадах - ефектні великоквіткові або рясно квітучі. Сорти з довгими квітконосів застосовують в зрізку для букетів.