Хамедорея: догляд в домашніх умовах, види і сорти. Фото хамедореи.

Зовсім недавно пальми перестали бути незнайомій екзотикою в квартирах і будинках і повністю заселили сучасні офіси, театральні вестибюлі, домашні оранжереї і ботанічні сади, прикрашаючи собою будь оздоблення інтер'єру. В облаштованому житловому просторі з зональним розміщенням чудових живих рослин і пальм можна відчути себе немов в райському мальовничому куточку природи.

хамедорея

Початківцю квітникарю-любителю вирощування пальм в побуті може здатися непростим заняттям. Для розведення пальм в домашніх умовах явний інтерес представляють не більше 9-10 видів. З достатньої кількості існуючих в природі пальм лише деякі культивуються як кімнатні рослини. Хоча більшість пальм невибагливі, все ж є деякі особливості в догляді, відмічені тонкими нюансами.

Привабливість пальм виграє перш за все за рахунок значних розмірів, листових Квітна і віялових листя. Пальма з красивою назвою хамедорея (від лат. Chamaedorea) при уважною віддачі і турботі стане гордістю серед собі подібних. Мініатюрність хамедореи, соковитість зеленого листя укупі з ідеальним місцем розташування в житловій зоні створять атмосферну ідилію в сучасному интерьерном напрямку. Адже будинок без живих рослин позбавлений життя, затишку і гармонії.

хамедорея

Купівля хамедореи

Кімнатну пальму, зокрема, Хамедореї потрібно купувати з розумом і серцем, щоб вона довго радувала господарів своєю красою і декоративністю. Слід продумати, де краще розташувати рослину, відповідним чи для хамедореи виявиться місце. Неважливо де ви вирішите придбати Хамедореї: у приватника або в супермаркеті, обов'язково звертайте увагу на те, як рослина доглянуто. Горщик має бути чистим, земля в міру зволоженою, а листя здоровими. Якщо лист хамедореи буде жовтим, сухим, млявим або деформованим, значить рослина потребує оздоровлення. Не обов'язково купувати велику пальму, презентабельний зовнішній вигляд якої може стати для вас основним фактором у виборі. Молоде рослина міцніше і швидше адаптується під нові умови вирощування.

хамедорея

хамедорея витончена

Хамедорея витончена є найпоширенішою серед сортів і належить до сімейства пальмових (арекової). Її часто називають гірська, бамбукова або очеретяна пальма (Chamaedorea elegans).

Синонімічні ряд представлений наступними назвами: Неанта Витончена, Колліна Витончена, Хамедорея Хітміліс. Форма рослини - деревоподібна. Видів хамедореи в природних природних просторах налічується понад 100, а батьківщиною зростання хамедореи вважаються гірські області тропічної Центральної Америки, тропічні широти Мексики і Гватемали. Славиться красою пальм і острів Юкатан.

Хамедорея добре пристосовується до вирощування в непростих домашніх умовах. Пальма росте повільним темпом і слабо тягнеться вгору. У хамедореи виявляються тонкі, суглобисті стебла, з численними тонкими пагонами, зовні мають схожість з бамбуком. Рослина Хамедорея многоствольное. Листя подовжені, вузькі, жорсткі, темно-зеленого соковитого відтінку з загостреними кінчиками, матові, без блиску: сидять на вузьких циліндричних черешках довжиною близько 55-75 см.

Залежно від виду листова пластина пір'яста або розсічена на кілька сегментів. Якщо придивитися, то можна побачити, що лист спочатку формується наочної "гармошкою" або "плісе", а після закінчення певного етапу розправляється. Вайи хамедореи представляють естетичну цінність, так як ефектно створені і вишукано оформлені природою. Довжина самого листа на Вайе коливається від 5 до 15 см, а сама "лапа" може мати розмір 20 на 20 см. За різними джерелами на відміну від багатьох видів в житлових приміщеннях хамедорея не росте вище 1,5 метрів у висоту.

Примітно і те, що хамедорея зацвітає вже в молодому віці. Принадність хамедореи позначена безліччю стеблових молодих і зрілих паростків з вайамі, які при повному розкритті перетворюються в пухнастий, розлогий, імпозантний кущ. Чим густіше і більше пагонів у хамедореи, тим вона красивіша. Річний приріст при правильному догляді в середньому становить - 15 см. Пальмова культура хамедорея зацвітає в молодому віці запашними, світло-жовтими, дрібними, метельчатими, бархатистими суцвіттями у вигляді горошин, а порадувати цвітінням вона може в будь-який сезон. Суцвіття хамедореи не володіють такою вишуканістю і декоративністю, як вайи і на вигляд абсолютно непримітний. Квітконіс рекомендується видаляти, щоб він не відбирав сили у молодого рослини. Після цвітіння на пальмі з'являються плоди: ягоди темного кольору. Період спокою виражений у пальми слабо.

хамедорея

Догляд за Хамедорея в домашніх умовах

світловий режим

Хамедореї байдуже оптимальне освітлення, більш того, вона категорично не сприймає агресивні сонячні промені, тим більше в спекотні літні дні. Ідеальними умовами в світловому відношенні для хамедореи будуть тінь і півтінь. Прекрасно і добре вона відчуває себе при слабкому сонячному освітленні або яскравому розсіяному світлі, отже вікна з північної експозицією їй підійдуть.

Світловий день для хамедореи в сезон весни і літа повинен тривати не менше 12-14 годин. Взимку рослина занурюється в сон і уповільнює зростання, тому світло повинен надходити до рослини в ранкові і денні години. Легка півтінь зі стабільною освітленістю порадують Хамедореї. Для хамедореи вітається найнижча ступінь освітленості при вимірюванні в люксах: це 600.

В осінньо-зимовий період навіть перед вікном світло чи налічує 1000 люкс. Однак, важливо запам'ятати: чим світліше в приміщенні, тим вище потрібна температура. Щоб цілеспрямовано стимулювати зростання пальми іноді вдаються до тимчасового вимушеного затінення культури, щоб згодом дати стимул до зростання і її активності.

Забезпечити належне враження про рослину з будь-якого ракурсу можна, якщо не порушувати симетрію пальми. Для цього раз в 12-14 днів повертайте пальму навколо себе на 180 °.

хамедорея

Температурний режим для хамедореи

В період активного розвитку хамедореи потрібно середньодобова температура, яка не виходить за рамки - 20-23 ° С. Якщо рослина звикає до злегка зниженою або трохи підвищеній температурі повітря, то Хамедореї краще не піддавати різкій зміні температурних умов. Хамедорея може бути здоровою і красивою, як при 19 ° С, так і при 24 ° С.

У зимові дні пальма вимагає змісту в більш прохолодному тепловому режимі, але найважливіше - стабільному. Взимку хамедорея здатна витримувати 15 - 17 ° С. Для всіх сортів і видів пальм є одна важлива умова: рослини не терплять протягів, а отже, провітрюючи приміщення, Хамедореї потрібно тимчасово перенести в іншу кімнату, або віддалити від відкритого вікна. На Хамедореї погано впливає сухість квартирного повітря.

полив хамедореи

Як і всі пальми, хамедорея любить воду, але без перезволоження земляного кома і його пересушування. Важливо стежити за тим, щоб земля в горщику була завжди вологою, але без надлишку. Грозові дощі або душ - чудова процедура для хамедореи. Регулярний полив досягається забезпеченням рослини у волозі в одні і ті ж години м'якою відстояною або талою водою.

У літні дні пальму краще поливати з ранку або пізно ввечері, але не вдень. Це послужить профілактикою грибкових захворювань і коріння хамедореи не стоятимуть в вогкості. Полив проводять тоді, коли просохне верхня частина землі. Віддавати воду хамедореи потрібно зверху, так як полив через піддон залишає поверхню субстрату сухий.

У піддон обов'язково повинен спуститися залишок води, і якщо хамедорея за півгодини її «не вип'є", то залишки рідини зливають. Коренева система хамедореи вбере в себе стільки води, скільки здатна всотати.

Для уникнення заболочування на днище горщика кладуть шар великої гальки, щоб забезпечити правильне дренування. Взимку ж рослина вимагає менше води, а полив роблять у будь-який час доби. У теплу пору року хамедорея не байдужа до об'ємному поливу і обприскування.

У приміщеннях, де переважає суха вологість повітря, Хамедореї обприскують два рази на добу прохолодною віяловій струменем з пульверизатора. Вода в ємності не повинна бути занадто теплою, щоб не провокувати розвиток грибкових захворювань. Оптимальна вологість повітря для хамедореи - 60%. Хорошу вологостійкість можна створити, якщо в піддон рослини розмістити дрібну гальку і налити води. Не можна допускати загнивання коренів, а значить полив потрібно проводити акуратно: без надмірного зволоження земляного кома.

хамедорея

Види і сорти хамедореи

Популярні види пальм, які підходять для утримання в житлових умовах

Хамедорея Витончена (Елеганс);

Хамедорея Брідбл;

Хамедорея Зейфріца;

Хамедорея Металіка;

Хамедорея Ернеста-Августа;

Хамедорея Висока;

Хамедорея Одноколірна;

Хамедорея Столононосная;

Хамедорея Каскадна;

Хамедорея Проривається;

Хамедорея Аренберг.

Хамедорея Брідбл (Chamaedorea Brydbl)

Сорт Брідбл мало чим різниться від Елеганс, і у квітникарів користується аналогічним попитом і авторитетом. Різниця їх в тому, що у сорту Брідбл квітки більш яскраві і ароматні. В цілому ж лист і ствольчатость така, як у хамедореи Елеганс. Пальма невибаглива і може дати хороший старт в плані досвіду починаючому цвтоводу.

Хамедорея Зейфріца (Chamaedorea Seifrizii)

Досить кущисті пальма з подовженими, субтильною, численними пагонами і яскравою листям. На відміну від своїх родичів хамедорея Зейфріца предпочетают світлі місця з гарною освітленістю.

Хамедорея Металіка (Chamadeorea Metallica)

Ця невелика пальма за формою листя і загальним обрисам схожа на звичайну Хамедореї, так як її можна сплутати з кокосовою пальмою. Листя у рослини широкі, шкірясті і щільні, з сіруватим відтінком. Відмінною особливістю Металіки є одиничний стовбур, який з віком стає одресневелим. Сорт високорослий: в зрілості досягає до 2-х метрів висоти. Пальма залишається байдужа до світла, і легко переносить тінь. Може рости в слабоосвещенних кутах і кімнатах з маленькими вікнами. З віком стає лише красивіше.

Хамедорея Ернеста-Августа (Chamaedorea Ernesti-Augustii)

Пальма з красивою назвою є одноствольній з химерною формою листа, зовні асоціюються з серцем. Два зелених овалу з загостреними кінцями в з'єднанні виглядають ефектно. Визнана рідкісним сортом. При цвітінні радує око яскраво-червоними квітами. Довжина листа може досягати 60 см. Стовбур одиночний, тростніковідний, тонкий. У підстави стовбура утворюються повітряні відведення.

Хамедорея Висока (Chamaedorea Elatior)

Даний сорт з кожним роком утворює нові стовбури, які ростуть від коріння. У висоту вони можуть виростати до 3 - 5 метрів, а іноді і вище, звідси і назва виду. Листки пальми поодинокі, без прилистки і розташовані по всій поверхні стовбура дерева. Черешок від 35 до 70 см в довжину. Утворює густий кущ.

Хамедорея Одноколірна (Chamaedorea Adscendens)

Самі вайи на цій пальмі за формою ідентичні багатьом пальм, але в пропорції "лапа" виглядає дещо незграбно. Цей сорт добре кущиться і народжує багато стовбурів, схожих на очерет. Висота рослини не більше метра, а цвітіння відзначено блідо-жовтими махровими кульками.

Хамедорея Столононосная (Chamaedorea Stolonifera)

Ефектний сорт хамедореи з великими, дугоподібними листям. У Столононосной хамедореи активно з'являються повітряні коріння, які спрощують розмноження даного виду. Від одного кореня йде вгору відразу кілька пагонів і чим густіше рослина, тим декоративніше.

Хамедорея Каскадна (Chamaedorea Cataractarum)

Інша назва сорту - Котяча пальма. Вельми вишукана і чудова. Декоративний вид, що відрізняється багатостовбурний тонкими пагонами з темними вайамі. Цей різновид примхлива щодо мізерного поливу. Перебуваючи в родючому грунту і при своєчасному, рясного поливу Каскадна хамедорея зростає швидко, радуючи пишністю і красою куща.

Хамедорея Проривається (Chamaedorea Erumpens)

Мініатюрна хамедорея з безліччю ствольчатих пагонів, що мають спадаючі, перисті листки. Нові листя з'являються протягом усього життя. В образі схожа з Хамедорея Каскадної, славляться великою кількістю Квітна і габаритні.

Хамедорея Аренберг (Chamaedorea Arenbergiana)

Перисті вайи цього виду складаються з 12-15 пар узколанцетних листових пластин. У продажу зустрічається рідко.

хамедорея

розмноження хамедореи

Розмножувати Хамедореї можна діленням куща і насінням. Іноді розмноження вдається відділенням дочірніх особин від дорослої рослини. Для цього прикореневі відростки ізолюють в ємності меншого розміру, а в подальшому йдуть класичним сценарієм пересадки рослини. Важливо, щоб у дітей проглядалися нові корінці.

Розмноження діленням куща

Оновити Хамедореї діленням куща - один з доступних і зручних способів. Зазвичай цю процедуру проробляють під час пересадки пальми, відокремлюючи від дорослої рослини молоденькі пагони. Дотримуючись всіх правил пересадки, хамедорея, розмножена даними способом вже через три-чотири тижні здатна дати новий поштовх до зростання і розвитку. Хорошим знаком приживлюваності пальми буде формування нового зеленого листа.

Вирощування хамедореи з насіння

При насіннєвому способі розмноження хамедореи потрібно віддати належне увагу терміну придатності насіння: з кожним минулим місяцем схожість їх знижується. Головне, на що потрібно зробити акцент - це посів, проростання і пікіровка. Процедура всхода нудна і довга, так як сіянці можуть не з'являтися аж до 8 місяців.

Свіжі насіння в теплі проростають протягом місяця. Насіннєві плоди замочують для початку на кілька діб (4-6) в воді, так як це допоможе їм прорости. Саме насіннячко слід акуратно надпілов, прорізаючи тверду верхню оболонку. Далі в маленькі ємності з землею висаджують по одному насіння надрізаної стороною вниз.

Проростання хамедореи тривалий: від 7 до 9 місяців. При появі першого аркуша (розміром 3 см) молоденьке рослинка можна пересаджувати в більш простору ємність, але будьте обережні у поводженні зі слабкими, ніжними сіянцями.

хамедорея

пересадка хамедореи

Оголення кореневої системи - сильний стрес для будь-якої рослини, а спроби розмножити Хамедореї можуть зустріти найрізноманітніші несподіванки. Насіння можуть просто не зійти, а розсада не дати необхідного розвитку. З огляду на те, що хамедорея зростає повільно, пальму не потрібно турбувати частими пересадками.

Хамедорея отримує новий стимул, коли її пересаджують в нову грунтову суміш. Все пересадочні роботи припиняють в стартову декаду літа і на початку рослина притіняють. Існує усталена думка, що пальми не пересаджують, а починають перевалювати, але в зв'язку з невибагливістю багатьох сортів більшість видів пальм навпроти краще себе почувають після пересадки.

При перевалці хамедореи її просто переселяють в трохи більшу за обсягом ємність. Коріння не чіпають, а порожнечі заповнюють новим грунтом. Перевалка менш травматична і показана більше дорослим рослинам. Пересаджують молоді екземпляри пальм щорічно у весняний період, а дорослі рослини раз в три роки.

Переважна більшість пальм мають повзучі довге коріння, і тому ємність для життєдіяльності рослини потрібно підбирати глибоку і містку. Підгнилі корінці зрізають гострим ножем і місце ранки присипають товченим вугіллям.

Якщо коріння пальми обплели весь земляний кому, то потрібно дати рослині новий грунт і обсяг для подальшого розвитку. Не потрібно повністю руйнувати весь землі-кореневої "згусток". Цілком буде достатньо лише злегка струсити землю і трохи розправити коріння.

хамедорея

Субстрат для хамедореи

Кожному виду пальмових рослин потрібна індивідуальна земляна суміш, але головним компонентом субстрату для правильного розвитку кореневої системи рослини служитиме глинисто-дернова земля, яка відрізняється слабкою рихлістю. Дренаж в ємності обов'язковий. У старих рослин час від часу видаляють верхній шар землі, замінюючи його свіжим. До складу кращої грунтової суміші додають перегній, торф і перліт (1: 2: 2).

внесення добрив

Багато видів хамедореи потребують регулярної, інтенсивної підгодівлі. Удобрювати грунт правильніше і найрозумніше в теплі дні: це вегетаційний період з квітня по серпень. Живильні речовини краще вносити в помірних або малих дозах. Гарні для пальми гранульовані добрива. Частота підгодівлі - два рази на місяць. Найбільш удобопріемлемой підгодівлею для хамедореи будуть рідкі дози органічних добрив.

Обрізка листя хамедореи

Як в такій обрізці листя хамедорея не потребує. Це необхідно в першу чергу для того, щоб видалити пошкоджені, висохлі і хворі пагони. Листя важливо обрізати прямо біля основи стовбура. Ножиці обробляють спиртом, а місце зрізу фунгіцидом.

Хвороби і шкідники хамедореи

Принцип вирощування пальм: краще більше вологого повітря, ніж перезволожений земля. Хамедорея дуже чутлива до хвороб. Головні вороги пальми - це павутинний кліщ, попелиця, щитівка, трипс і борошнистий червець. Дорогу до їх поширенню відкривають недолік вологості повітря в приміщенні. Якщо шкідники з'явилися в невеликій кількості, їх локалізують тампоном з використанням господарського мила. Рясне поразки рослини потрібно лікувати хімічними препаратами і листя обробляти інсектицидами.

Рожева гниль може запуститися через перезволоження грунту. Перші ознаки загнивання грунту - це запах з горщика, пожовтіння листя. Найбільш охоче квіткові недуги вражають ослаблені рослини з недостатнім дренажним механізмом. В'янення нижніх листя на пальмі вважається природним і не повинно викликати занепокоєння.

хамедорея

Неправильний догляд або непрохані гості

Проблеми при утриманні хамедореи в домашніх умовах:

- пожовтіння листя говорить про надлишок кальцію в землі;

- сухоти й в'янення листової крони закликає звернути увагу на температуру: можливо, вона надто низька для рослини;

- всихання листя свідчить про сухе повітря;

- бурі, руді або коричневі плями на листі можуть бути наслідком поливу рослини на яскравому сонці, або через води підвищеної жорсткості;

- зупинка зростання хамедореи виникає через погані кліматичні умови: рослина живе при низькій температурі повітря. Брак харчування аналогічно позначається на зовнішньому вигляді пальми.

хамедорея

Користь і шкода від хамедореи

Хамедорея результативно очищає повітряний простір від пилу, тютюнового диму, їдких запахів, формальдегідних сполук, відмінно нейтралізує токсичні речовини в повітрі. Вона добре працює над зволоженням повітря в приміщенні. Для домашніх вихованців пальма не представляє небезпеки.

Хамедорея є чудовою прикрасою квартир і будинків. Рослина краще розташовувати для затишного озеленення в вітальні або холі. У літню пору веранди і мансарди для хамедореи будуть ідеальним місцем проживання. Хамедорея позитивно впливає на емоційний світ людини своєї естетичністю, зеленим кольором і красою.

Незважаючи на природну компактність Хамедорея Витончена впишеться в будь-який інтер'єр з найяскравішими і сміливими напрямками. В середньому свою декоративну цінність хамедорея знаходить до 5-ти річного віку.