зимівля жоржин

Захист від перших заморозків

Восени є велика ймовірність пошкодження жоржин від передчасних заморозків. У деяких областях заморозки можуть наступити вже на початку вересня. Але в цей період на кущі жоржин може бути ще чимало зростаючих, малих бутонів. Буде, дуже шкода, якщо вони ушкодяться, і не розпустяться.зимівля жоржин

Тому необхідно вжити заходів для захисту жоржин від осінніх нічних заморозків. Для цього потрібно кущ закрити покривним матеріалом - агроволокном (спанбонд). Якщо у вас є можливість це робити щодня, так і ви робіть. Якщо ви їдете з дачної ділянки на цілий тиждень, то укрити жоржини можна і на пару днів.

Одного шари спанбонду, вистачає, щоб захистити кущ жоржини від заморозків. Просто закутайте кущ повністю, обв'язавши його зверху шпагатом. Щільно притискати до куща покривний матеріал не потрібно, щоб не нашкодити квітам і не зламати пагони. Нижню частину куща жоржини можна притиснути до землі камінням.

Так, ви зможете зберегти ваші жоржини від передчасних осінніх заморозків.зимівля жоржин

Коли ж викопувати жоржини восени

Восени, деякі квітникарі поспішають з викопуванням жоржин. Роблять вони це, коли кущі жоржин ще зелені і на них безліч бутонів і квітів. Цього робити не потрібно. Поки у куща є здорова зелене листя, накопичуються поживні речовини в кореневище. Так, рослина готується до зимівлі, дозріває, а отже буде краще зберігатися.

Іншою крайністю є, коли кущ жоржини, перестояв і побитий заморозками. Теж погано. Тому що у жоржини почне гнити коренева шийка, а слідом перекинеться на бульбу.

Тому необхідно вибирати золоту середину. Слідкуйте за станом куща жоржини. Якщо йому зашкодять нічні заморозки, і він почне сохнути, то через кілька днів можна викопувати.зимівля жоржин

Як викопувати жоржини

Навесні, якщо ви жоржини посадили правильно, то по центру куща повинен знаходитися дерев'яний кілок (при посадці жоржин в яму для посадки вбивається кілок, а потім висаджується кореневище). До даного колу підв'язується стебло рослини. Восени їх необхідно обрізати, а дерев'яний кілок висмикнути.

Знайте, що цінність жоржини не в його коренях, а в нирках, які з'являються на кореневій шийці. Тому не можна тягнути за кущ жоржини, коли ви починаєте його викопувати. У деяких сортів жоржин бувають тендітні і тонкі шийки, які переходять від кореневища до стебел. Вони просто у вас обламаються, і зберігати буде нічого. Якщо таке сталося, то зберігати, лише бульби жоржини сенсу немає, просто викиньте їх і все.

Щоб цього не було, перед викопкой обріжте стебла жоржина на 15 см від землі. Зробіть це секатором, однак якщо стебла товсті, то можна скористатися садовою пилкою.зимівля жоржин

Потім дійте вилами або лопатою. Необхідно відступити на 40 см від стебла, тому що коріння розходяться на всі боки, і їм можна нашкодити.

Окопалися кущ жоржини, з усіх боків, обережно витягніть земляний кому з кореневищем. Спочатку розворушити кущ, щоб не зробити пошкоджень. Земляний кому витягуйте лопатою, а потім приберіть з коренів всю грунт. Потім промийте його зі шланга.

Однак, деякі садівники не роблять цього, укладають бульби жоржин в ящики із земляною грудкою. Бульби жоржин зберігають у підвалах, там вони прекрасно зимують і збережуться до весни.зимівля жоржин

Підготовка жоржин до зимового зберігання

Після викопування куща жоржини все тонкі корінці, які йдуть в різні боки від бульб, слід обрізати. Зробити це необхідно восени, щоб всі зрізи зажили за час зберігання.зимівля жоржин

Способи зберігання жоржин

Є кілька способів зберігання жоржин, і кожен квітникар вибирає йому сподобався і підходящий варіант.

Зазвичай, для зберігання жоржин використовують або коробки, або інші ємності, де коріння будуть вільно лежати, з великою кількістю повітря.

Жоржини можна завалити сухими тирсою. Часом засипають піском або золою. Пам'ятайте, що всі перераховані матеріали повинні бути сухими. Нехай краще пересохне корінь, ніж стане вологим і потім загніет. Пересушені жоржини піддаються відновленню - їх можна замочити в стимуляторе зростання, і вони оживуть. А з загниваючим жоржини нічого вже не зробити - тільки викинути.зимівля жоржин

Умови зберігання жоржин

Бульби жоржин можна прибирати на зимовий період в льох, але якщо тільки там температура не нижче нуля. Кореневище жоржини може загинути навіть при -1 град.

Можна прибрати бульби жоржини в підпіллі або в підвал, але якщо там не дуже жарко, не більше +11 градусів.

Вологість повинна бути середньої, в районі 60%.зимівля жоржин

парафінування жоржин

Деякі квітникарі використовують спосіб зберігання бульб жоржини покритих парафіном. При зануренні бульб в гарячий рідкий парафін, гинуть деякі збудники захворювань. Також, парафін запобігає бульби від висихання.

Оброблені парафіном бульби, можуть зберігатися взимку навіть в кімнатних умовах. Навесні, паростки легко проростуть через парафін.зимівля жоржин

Як не можна зберігати жоржини

Не можна класти жоржини в поліетиленовий пакет. Там вони будуть задихатися і гнити.зимівля жоржин

Чи можна ділити жоржини восени

Якщо бульби жоржин не поділити, а посадити їх навесні в викопаному вигляді, в результаті ви отримаєте величезний кущ. В результаті він буде себе затінювати, і дасть менше квітів, тому що жоржин потребує світлі.

Тому кущ потрібно обов'язково ділити на декілька частин. Деякі квітникарі роблять це восени, але ми цього не радимо, тому що кореневища отримають багато ран, і рослині буде складно зберегтися взимку. Тому ділити коріння жоржини краще навесні.зимівля жоржинзимівля жоржин