Барбарис: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Барбариси поширені переважно в горах Північної півкулі. Рід налічує близько 175 видів, деяка частина з цих видів введена в культуру.

опис барбарису

Барбарис - це листопадні або колючі вічнозелені чагарники з простими, черговими, рідше шкірястими листям. Колючки барбарису є видозмінені листки, часом від яких залишається лише одна середня жилка, що стала колючкою. В пазусі таких "листів" розвиваються укорочені пагони, тому листя сидять пучками.

Листя барбарису на пагонах йде року розташовуються поодиноко, по спіралі. Квіти золотисто-жовті, дрібні, запашні, в численних щитковидних або гроноподібних суцвіттях. Плоди різноманітні за забарвленням і формою. барбарис

Практично всі барбариси дуже декоративні і використовується в живоплотах, в групових або одиночних посадках, а низькорослі види барбарису - на кам'янистих гірках.

Забарвлення листя сортових барбарисом дуже різноманітна і не тільки зелена. Вона буває пурпурна, жовта, строкатий. Мало того, серед кущів барбарисом є карлики і велетні.

Барбариси прекрасні не тільки лише як декоративно-листяні рослини, а також вони ще дуже красиво цвітуть. Маленькі квіточки, що нагадують сферичні дзвіночки, або поодинці, або в суцвіттях в буквальному сенсі слова суцільно покривають гілки з середини травня. Їх забарвлення зазвичай жовта, іноді помаранчева з включенням червоних відтінків.барбарис

Догляд за барбарисом

У занадто жарку погоду квітки барбарису виділяють терпкий, солодкуватий аромат. Кожна пелюстка барбарису несе по 2 нектарника, що виділяють прозорі краплі, які залучають комах. Цвітуть барбариси і плодоносять не тільки на сонці, а також і в півтіні. Барбарис є прекрасним медоносом. На ряду з гречаним, квітковим, липовим існує і барбарисовий мед.

Барбарис прекрасно переносить умови міста. Невибагливий до грунту, посухостійкий, не переносять застій вологи, найкраще розвивається на світлі.

В саду ми звертаємо свою увагу не тільки на висоту куща і колір листя, але і також дуже важлива його форма. Як правило, карликові барбариси, мають щільну компактну напівкулясту форму крони. барбарисБарбариси високі - розлогі чагарники з поникаючими гілками. Для барбарису ви самі можете придумати розмір і форму, добившись цього стрижкою. З них виходять прекрасні фігури, наприклад, кулястої форми. Стригти барбариси не бійтеся, це цікаве заняття, робити це можна майже в будь-який час року.

Чарівна осіннє забарвлення барбарисом, особливо зеленолистного барбарису, його листя стає оранжево-пурпурової, а барбариси пурпурнолістние в осінній період червоніють і теж хороші, барбариси желтолістние восени майже не змінюються. Кущі барбарису після опадання листя до весни, прикрашають червоні ягідки.

У перші кілька років барбариси, вкривають на зиму сухим листям, торфом або ялиновим гіллям. Розмножується барбарис діленням куща, насінням, літніми живцями і кореневими нащадками.барбарис

Види і сорти барбарису

барбарис Тунберга

Виростає по відкритим гірських схилах Китаю і Японії. Найгарніший з листопадних барбарисом, з горизонтально густо розгалуженим пагонами, в молодому віці дугоподібно відхиленими, яскраво-червоними, жовтими, пурпурово-червоними, пізніше пурпура - бурими або коричневими. Колючки близько 1 см довжиною, тонкі, пружні і прості. Листя дрібне близько 3 см, витончені, довгасті або оберненояйцевидні, до основи звужуються і переходять в короткий черешок, зверху яскраво-зелені і сизі знизу. В осінній період вони стають яскраво-червоні, в жовтні опадають. Квітки барбарису Тунберга поодинокі або ж в пучках по 5, всередині жовті, червоні зовні, цвітуть близько 8-12 днів. Плоди блискучі, коралово-червоні, еліптичної форми, близько 1 см завдовжки, дозрівають восени і довго не опадають. На превеликий жаль, плоди барбарису Тунберга гіркуваті,тому що містять багато алкалоїдів, в їжу вони непридатні, зате це відмінний корм для зимуючих птахів. барбарис

У суворі зими не одревесневшая частина пагонів барбарису Тунберга обмерзає. До грунту цей вид барбарису невимогливий, посухостійкий. Прекрасно переносить стрижку.

Барбарис Тунберга має декоративні форми: багатоквіткову - близько 10 кольорів в суцвітті; темно-пурпурову - з темно-пурпурової листям; сріблясто-облямовану форму -по краю листа з сріблястою облямівкою.

Нижче характеристики найвідоміших сортів.

Барбарис Тунберга "Атропурпуреа" ( 'Atropurpurea') - кущ висотою 1,5 метра, весь сезон листя залишаються пурпурно-коричневими. Вегетація барбарису Тунберга "Атропурпуреа" починається в кінці квітня і до жовтня.

Росте дуже повільно. Цвіте в червні, близько 12 днів. Плоди барбарису Тунберга "Атропурпуреа" дозрівають на початку жовтня.

Барбарис Тунберга "Ауреа" ( 'Aurea') - кущ 0,8 м заввишки, діаметром крони 1 м. Округла крона. Молоді пагони барбарису Тунберга "Ауреа" жовтувато-зелені. Листя цього барбарису від лимонно-жовтого до золотисто-жовтого забарвлення.барбарис

Їх осіннє забарвлення - жовто-оранжева. Цвіте барбарис Тунберга "Ауреа" в травні. Квітки діаметром 1 см, зовні вони червоні, всередині вони жовті, зібрані в пучки або кисті. Плоди блискучі, яскраво-червоні, дозрівають в кнце вересня.

Барбарис Тунберга "Голден Ринг" ( 'Golden Ring') - кущ висотою 3 м. Округла крона. Листя барбарису Тунберга "Голден Ринг" яйцеподібні, 4 см довжини, жовто-облямовані, темно-пурпурово-червоні.

Восени листя інтенсивно червона. Цвіте барбарис Тунберга "Голден Ринг" в травні. Квітки зовні червоні, всередині вони жовті. Плоди блискучі, коралово-червоні, дозрівають на початку жовтня.

Барбарис Тунберга "Багателль" ( 'Bagatelle') - чарівний низький чагарник заввишки і діаметром крони 0,4 метра. Крона низька, компактна. Річний приріст барбарису Тунберга "Багателль" 2 см. Кора у нього червоно-коричнева.барбарис

Листя цього барбарису яйцеподібна, 1,5 см довжини, в літній період коричневі і восени шарлахово-червоні. Плоди блискучі, яскраво-червоні, їстівні, дозрівають в жовтні. Барбарис Тунберга "Багателль" сильно обмерзає, але з легкістю відновлюється до початку червня.

Барбарис Тунберга "Грін Карпет" ( 'Green Carpet') - кущ висотою 1 метр, діаметр крони 1,5 метра. Кора барбарису Тунберга "Грін Карпет" коричнево-жовта. Шипи трироздільні. Влітку листя світло-зелені, восени ж шарлахово-червоні.

Цвіте цей сорт барбарису в травні. Квітки жовті всередині, червоні зовні. Плоди барбарису Тунберга "Грін Карпет" рожеві або ж червоні.

Барбарис Тунберга "Роуз Глоу" ( 'Rose Glow') - кущ 1,5 м заввишки. Молоде листя з мармуровим рожево-білим і бронзово-червоним малюнком, старе листя - темно-рожева і червоно-пурпурова.

Жовті квіти барбарису Тунберга "Роуз Глоу" з'являються в травні і дуже ефектно виділяються на тлі пестролистной листя. Дуже барвистий кущ.барбарис

Барбарис Тунберга "Атропурпуреа Нана" ( 'Atropurpurea Nana') - кущ висотою 0,5 метра. Крона подушкообразная, компактна. Кора цього сорту барбарису червонувато-коричнева. На пагонах барбарису Тунберга "Атропурпуреа Нана" трироздільні шипи. Листя 2 см завдовжки, яйцевидні, пурпурно-червоні, восени ж шарлахово-червоні.

Цвіте цей сорт в травні. Квітки діаметром 1 см, жовті всередині, червоні зовні. Плоди блискучі, яскраво-червоні, дозрівають на початку жовтні.

Барбарис Тунберга "Арлекін" ( 'Harlequin') - кущ 1,5 м у висоту. Молоді пагони червоні. Листя барбарису Тунберга "Арлекін" червоні з білими, а може бути і з рожевими цятками.

У травні з'являються жовті квіти і ефектно виглядають на тлі строкатою листя. Барбарис Тунберга "Арлекін" нагадує 'Rose Glow', але з іншого забарвленням листя і строкатих плям.

Вище описані сорти барбарисом малозімостойкіх, однак, при їх посадці в закриті від вітру місця, а також укритті молодих рослин на зиму ялиновим гіллям і листям благополучно виживають в середній смузі Росії.барбарис

барбарис звичайний

У природі росте по всій Південній і Середній Європі, доходячи до самої Волги, а також Північного Кавказу.

Барбарис звичайний - гіллястий чагарник з буро-сірими пагонами, з еліптичними, темно-зеленими зверху, сіро-зеленим листям знизу, перетинчастими, тонкими. Блискучі жовті квітки барбарису звичайного з медовим ароматом зібрані в суцвіття близько б см завдовжки. Цвітіння триває близько 13-20 днів. Яскраво-червоні численні плоди довго прикрашають чагарник.

Зростає барбарис звичайний швидко, до грунту маловимогливий, віддає перевагу легким суглинки, дуже стійкий до умов міста, прекрасно переносить стрижку. Яскраве забарвлення осіннього листя, пишні жовті кисті квіток і яскраве забарвлення плодів, барбарис звичайний ставлять в ряди найбільш декоративних чагарників для створення бордюрів, живоплотів, групових і одиночних посадок.барбарис

барбарис оттавський

Барбарис оттавський є одним з найефектніших представників даного роду висотою близько 2 м. Нагадує барбарис Тунберга, проте є більш високим; по листю, пофарбованим протягом усього сезону в темно-фіолетовий колір, ближче до пурпурнолістной формі звичайного барбарису.

В осінній сезон листя забарвлюється в багряні, яскраві тони. Барбарис оттавський дуже популярний, завдяки своїй зимостійкості, невибагливості.

У барбарису Оттавського популярні лише два сорти: "" Суперба "і Аурікома ".барбарис

Барбарис оттавський "Суперба" ( 'Superba') - листя округлі близько 5 см довжини, влітку червоні з сизим нальотом. Осіннє забарвлення - різні відтінки оранжевого і червоного. Цвіте барбарис оттавський "Суперба" в травні.

Квітки цього барбарису жовто-червоні, зібрані в суцвіття, 5 см довжини. Плоди яскраво-червоні, дозрівають на початку жовтня.

Барбарис оттавський "Аурікома" ( 'Aurikoma') - кущ висотою 2 м, влітку з округлими соковито-червоним листям, а восени - помаранчевими, 5 см завдовжки. Цвіте барбарис оттавський "Аурікома" в травні.

Квітки барбарису "Аурікома" жовто-червоні, які зібрані в суцвіття 5 см довжини. Плоди яскраво-червоні.барбарис

барбарис амурський

Зростає на кам'янистому ґрунті Японії, Китаю і Примор'я, по узліссях лісів і по берегах гірських річок.

Барбарис амурський - малогіллястим чагарник, з розлогою кроною. В молодості пагони жовтуваті, потім сірі, з жовтуватими, трироздільна колючками 2 см завдовжки. Великі, прості, блискучі листя оберненояйцеподібні форми, дрібнозубчасті по краю. Влітку і навесні вони яскраво-зелені, восени ж - золотисто-червоні або просто червоні. Світло-жовті квітки барбарису амурського з вишуканим ароматом зібрані по 10 в густі, суцвіття.барбарис

Цвітіння триває близько 17-20 днів. Плоди барбарису амурського їстівні розміром 1 см, блискучі, яскраво-червоні, рідше рожеві, довго зберігаються на гілках.

Менше інших видів роду барбарис уражається іржею. Барбарис амурський легко розмножується відводками, насінням, живцями, кореневими нащадками.

Барбарис амурський - посухостійкий, зимостійкий і жаростійкий. Завдяки великим листям, красивою формою куща, пишного цвітіння і плодоношення рекомендують для групових, а також одиночних посадок, для живоплотів.барбарис