Хлорофітум: вирощування і догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото.

Одне з найпоширеніших кімнатних рослин, дуже невибаглива, просте у догляді і дуже корисне. Його нерідко можна зустріти не тільки в приватних оселях, а й в різних офісах, дитячих садах і школах, лікарнях та інших казенних установах. Про яку рослину йдеться? Звичайно ж, про улюбленця багатьох квітникарів - хлорофітум.

Ця рослина популярно ще з радянських часів, коли вибір в квіткових магазинах був досить мізерний. Але і до цього дня хлорофітум не втратив своєї актуальності. Вся справа в його унікальній здатності очищати повітря в приміщенні, що робить його незамінним квартирним помічником.

хлорофітум

Характеристика рослини хлорофітум

Назва рослини «хлорофітум» (Chlorophytum) прийшло до нас з латинської мови, але походження слова грецьке. Це слово в перекладі означає всього лише «зелена рослина», хоча це твердження не зовсім правильне. Листя квітки бувають і смарагдово-зеленими, і строкатими з бежевими, рожевими і вогненно-оранжевими прожилками.

Ця квітка з роду трав'янистих ще недавно вважався що належить до сімейства лілійних. В результаті численних досліджень думка вчених-ботаніків, що вивчають флору, змінилося. Одні з них підтверджують причетність багатолітника до сімейства Спаржевих, інші ж, в свою чергу - до родини агавових.

хлорофітум

Вперше про існування такого рослини стало відомо в кінці XVIII століття. Після чого він почав поступово з'являтися в колекціях квітникарів-аматорів. У природних умовах цей багаторічник зустрічається в умовах вологого клімату, що панує в тропіках. Воно удосталь виростає на африканському, австралійському і південно-американському континентах. Грунт віддає перевагу вологому, що складається переважно з вулканічного попелу і осадових порід. Завдяки своїм потовщеним корінням, що нагадує картопляні бульби, добре переживає посушливі дні.

У домашніх умовах хлорофітум має досить скромні розміри, а в природі він може розростатися до 1 метра. Листя рослини довгі, загострені, стебла тендітні і вигнуті. Цвіте рослина невеликими і невибагливими білими квітками.

Другим назвою квітки вважається «Сімейне щастя». Існує повір'я, що будинок, в якому живе цей зелений вихованець, будь-яка біда обійде стороною, а в сім'ї пануватиме лад і спокій. Ще одне цікаве неофіційну назву хлорофітума - квітка-павук. Його так прозвали за численні розетки опушені корінцями, що звисають зі стебел, і нагадують собою членистоногих.

хлорофітум

Види і сорти хлорофітума

Різновидів хлорофітума налічується трохи менше двохсот, але для вирощування вдома з них придатні лише кілька. Ці сорти дуже невибагливі в догляді, з цієї причини довірити нагляд за ними можна навіть маленьким дітям.

хлорофітум чубатий

Це, мабуть, самий часто зустрічається вид цієї рослини. Він має витягнуті неширокі загострені листя, відтінок яких може як однотонним зеленим, так і зеленувато-білим або кремово-зеленим. Краї стебел увінчані дочірніми розетками. Квітки дрібні, білого відтінку.

Хлорофітум чубатий, в свою чергу підрозділяється на:

«Atlantic». Даний сорт має вузькі вигнуті листя яскраво-зеленого кольору зі світлою смугою посередині.

«Bonnie». Цей сорт часто називають «кудряшка Бонні». Його листя забарвленням схожі на «Атлантік», але ще більш вигнуті.

«Variegatum». По периметру листя окреслені світлою облямівкою.

«Vittatum». Листя прямі з широкою світлою відзнакою по центру.

«Mboyeti». Прямі зелене листя, хвилясті по периметру.

«Ocean». Злегка загнуті, гострі листя, облямовані білою смугою.

Хлорофітум крилатий (орхідозвездний)

Цей різновид багатолітника найменше нагадує хлорофітум чубатий. Його відмінність - у відсутності листяних відростків на кінцях. Найбільше цей сорт схожий на аспидистру. Листя рослини прямі і широкі, овальної злегка загостреною форми. Поширеними сортами хлорофітума крилатого можна вважати:

«Грін Оранж». Стебла мають насичений помаранчевий колір, на листках - тонка помаранчева смуга.

«Файр Флеш». Сорт нагадує попередній, але з менш вираженим візерунком на листках.

хлорофітум капский

Листя цього сорту довгі (до 50 см), загострені ніжно-зеленого кольору, відсутні листяні відростки на кінцях стебел. Квітки маленькі, білі.

хлорофітум

Догляд в кімнатних умовах

Хлорофітум визнані одними з найвимогливіших кімнатних рослин. Піклуватися про них під силу навіть самому недосвідченому або зайнятому квітникарю. Саме ця обставина пояснює, чому ці рослини так у нас прижилися.

Температура повітря і освітлення

Для гарного самопочуття хлорофітум потрібен яскраве розсіяне світло, тому горщик з рослиною краще всього розмістити на західному або східному підвіконні. Температура повітря в холодну пору - близько 16 ° С, влітку - до 28 ° С. У спекотні дні зеленому вихованцеві буде набагато комфортніше на вулиці (у дворі або на балконі).

Сорти хлорофитумов, мають строкате забарвлення більш чутливі до висвітлення, ніж їх однотонні побратими. Якщо їм не вистачатиме світла, листя можуть втратити свій оригінальний окрас.

Порушення температурного режиму можливо і не вб'є рослина, але істотно знизить його декоративні властивості. Важливо також тримати його подалі від протягів.

хлорофітум

Полив і вологість повітря

Для того, щоб рослина комфортно себе відчувала в кімнатних умовах, поливати кущ треба своєчасно і в достатньому обсязі, особливо влітку (близько двох разів на тиждень). Але тут також не можна і перестаратися - надмірна волога в грунті може викликати загнивання коренів. У холодну пору року полив потрібно скоротити до одного разу на 7-10 днів. Воду краще брати відстояну, ледь теплу, або м'яку дощову.

Чималу роль грає для цієї рослини і зволоженість повітря. Адже в природі воно добре росте в умовах вологого тропічного клімату. Тому регулярне обприскування листя рослина сприймає з вдячністю.

хлорофітум

Пересадка, обрізка і розмноження хлорофітума

Обрізка необхідна для того, щоб квітка була об'ємним і виглядав здоровим. Тому необхідно своєчасно видаляти засохлі або пожовклі частини рослини, зайві вусики, розетки і листя.

Пересаджують хлорофітум ранньою весною або пізно восени. Щоб зрозуміти, чи пора пересаджувати рослину, потрібно звернути увагу чи достатньо коріння місця в старому горщику, чи не з'являються коріння над поверхнею грунту. Ще однією ознакою необхідності пересадки є уповільнений зростання, відсутність розеток і квітів багаторічників.

Хлорофітум розмножуються трьома методами: розподілом дорослої рослини, бічними відводами, а також насінням. Найлегший спосіб це розмноження відводками. Для цього необхідно відокремити дочірню розетку від куща і висадити в окремий горщик з підготовленою грунтом. Такий метод підходить лише для різновидів, у яких ці розетки присутні. Для інших різновидів підійде розподіл куща.

хлорофітум

Відбувається це так: квітка виймається з горщика, акуратно розділяється на потрібну кількість фрагментів в залежності від розміру основного куща. Важливо не пошкодити коріння. Відокремлені частини розсідаються по окремих ємностей, в свіжий, злегка зволожений грунт. Як показує практика, цей багаторічник прекрасно приживається і розростається досить швидко.

Самим незвичайним і трудомістким способом розмноження хлорофитумов це висадка його насіння. Тут потрібно запастися терпінням. Спочатку насіння замочують в теплій воді на кілька днів. Після цього їх висівають в пісок на глибину не більше одного сантиметра. Коли з'являться сходи, їх пересаджують в повноцінний грунт.

хлорофітум

Грунт і підгодівля хлорофітума

Хлорофітум не вимагають будь-якої особливої ​​грунту, їм цілком підійде готовий універсальний живильний грунт. Горщик краще взяти широкий, на дно обов'язково помістити дренаж.

Підгодовують хлорофітум в період його бурхливого розвитку - з весни до осені. Для цього підійдуть добрива і мінеральні і органічні. Для кращого результату їх необхідно чергувати. Можна використовувати і комплексні склади для декоративно-листяних рослин. Як саморобного добрива хороші будуть підгодівлі, в складі яких містяться кропива або гумус.

хлорофітум

Складнощі при вирощуванні хлорофітума

Хлорофітум, як правило, мало схильні до різних захворювань. Випадки зараження всілякими шкідниками також рідкісні. Найбільш поширена хвороба цього багатолітника - коренева гниль, викликана надмірним поливом. При порушенні основних правил догляду за хлорофітумом також можуть проявлятися такі захворювання, як:

Млявість листя при вологому грунті. Можлива причина - загнивання коренів, спресована грунт. Потрібно витягнути рослину з горщика і перевірити коріння, пошкоджені місця обрізати, інше обробити фунгіцидною препаратом. Пересадити в широкий горщик в новий сухий грунт, полив обмежити.

Почорнілі краї листя. Причина - сухість повітря, особливо в зимовий час. Рослина необхідно частіше обприскувати, або поставити в піддон з вологим керамзитом (галькою). Подібна конструкція, якщо вона розташована на підвіконні, під яким встановлені радіатори, добре зволожує повітря. Це корисно і для самого квітки, і для господарів.

Листя втрачають строкату забарвлення або жовтіють. Причин може бути кілька - недолік світла, неправильна підгодівля, надмірно висока температура і сухість повітря. Рішення - поставити горщик з хлорофітумом в більш світле місце, в зимовий час може знадобитися додаткове освітлення. Внести підгодівлю, частіше обприскувати листя.

Відсутність квітконосів, сповільнене зростання куща. Причина - занадто тісний, або навпаки надто об'ємний горщик. Рішення - уважно оглянути рослина, якщо над поверхнею грунту видно коріння, значить ємність занадто тісний, необхідна пересадка. Зайвий обсяг горщика також негативним чином позначається на цвітінні.

хлорофітум

Користь і шкода хлорофітума

Хлорофітум - справжні маленькі домашні лікарі. Вони прекрасно очищають повітря в приміщенні, поглинаючи гази, шкідливі хімічні сполуки, мікроби та інші шкідливі речовини. Вбираючи хімікати, багаторічна рослина виділяє багато кисню. Згідно з дослідженнями, він здатний дезінфікувати повітря в радіусі двох метрів.

Багато квітникарі розташовують горщик з цим багаторічників на кухні - і правильно роблять. Адже в приміщенні, де готують їжу, знаходиться безліч бактерій і шкідливих домішок. Цікавий і той факт, що ця квітка дуже добре себе почуває навіть в дуже забрудненому повітрі. Існує навіть думка, що, чим пишніше кущ, тим більше шкідливих речовин він поглинув навколо себе.

Ця рослина незамінне в будинку, де живуть завзяті курці, люди з захворюваннями дихальних шляхів або алергією. Воно буде дуже доречно, якщо в родині є маленька дитина.

Крім цього, кущ хлорофітума непогано збільшує відсоток вологості повітря, що дуже добре при центральному опаленні в будинку. Через здатність накопичувати в коренях вологу, яка потім активно випаровується, рослина створює більш сприятливий клімат в приміщенні. Важливо своєчасно поливати і обприскувати багаторічна рослина.

хлорофітум

Також вважається що ця рослина створює сприятливу обстановку в будинку, заспокоює і покращує настрій мешканців. Вважається, якщо в будинку знаходиться таку квітку, то в родині неодмінно буде панувати мир, гармонія і взаєморозуміння. Тому не дивно, що хлорофітум прозвали «Сімейним щастям».

Крім лікувальних властивостей, кущик цієї рослини дуже декоративний. При вдалому виборі посадкової ємності, він здатний прикрасити будь-який куточок в будинку. Дуже добре виглядають в підвісному кашпо або в, так званих, «гірках» ампельні різновиди. При мінімальних знаннях про організацію приміщення, можна здорово прикрасити і освіжити інтер'єр.

До недавнього часу вважалося, що листя цієї квітки шкідливі для домашніх тварин. Справа в тому, що воно дуже до вподоби багатьом кішкам, які люблять ласувати його соковитими листям. Але це думка не підтвердилося, на практиці, поїдання зелені хлорофітума чотириногими улюбленцями, не приносить їм ніякої шкоди.