Амарант: посадка і догляд, види і сорти, вирощування з насіння

Амарант - відноситься до сімейства амарантового. Поширений на території Китаю, Америки та Індії.

У Східній Азії рослина вирощують як овочеву культуру. Деякі різновиди рослини використовуються в декоративних цілях.Амарант

Види і сорти амаранту

Амарант багряний або волотистий

Однорічний вид. Зростає в висоту від 75 см до 150 см у висоту.

Листя овальної форми, мають довгастий вид і червені забарвлення, з червоними маленькими квітками. Цвіте рослина в червні. Застосовують для облагородження квітників і клумб.

Основні різновиди сортів:

- Грюнефакел і Цвергфакел . У висоту до 35 см. Мають темно-зелені і пурпурні суцвіття;

- Ротер Паріс і Ротер Дам в висоту від 50 до 60 см. Мають темно - бордові квітки і темно-червоне листя;

- Хот Бісквіт . Досягає у висоту до 1 метра. Має зелене листя і суцвіття червоно - оранжевого забарвлення.Амарант багряний або волотистий

Амарант темний або сумний

Має невелику кількість гілок. Стебло виростає до 150 см. Листки довгасті, фіолетового забарвлення. Суцвіття мають багряний колір.

Розрізняють сорти:

- Грін Тамбо . У висоту до 40 см. Мають смарагдовий колір. Застосовуються в ландшафтному дизайні;

- Пігмі Торч в висоту близько 60 см. Суцвіття мають темно-пурпурний відтінок. В осінній період вони стають коричневого кольору. Листя мають різнобарвний окрас.Амарант темний або сумний

Амарант триколірний

Втеча рослини прямостоячий, досягає у висоту до 0,5 метра.

Листя вузькі, овальної форми, мають поєднання червоного, зеленого і жовтого відтінків.

Молоде листя більш яскраві. Цвіте рослина з червня до періоду морозів.

Сорти рослини:

- Ерлі Сплендер . Верхні листки мають яскравий червоний відтінок. Нижні - чорні з зеленим відтінком;

- Аврора . Верхні листки хвилясті, мають золотистий відтінок.

- Амарант Ілюмінація . У висоту до 70см. Молоді листки червоно - жовтого відтінку. Старі - червоно-оранжевого. Нижні шари листя бронзового кольору.Амарант триколірний

Амарант хвостатий

Володіє прямим великим стеблом заввишки до 150 см. Листя зелені, довгасті, великі з фіолетовими вдавлениями. Квіти мають вигляд жовтих і рожевих кульок.

Є рослини з квітами білого кольору.

сорти:

- Грюншванц . Мають суцвіття світло-зеленого відтінку;

- Ротшванц . Рослина відрізняється червоними суцвіттями.Амарант хвостатий

Особливості посадки насіння амаранту

Посів рослини на розсаду виробляють в період березня - квітня.

Рослина має дуже маленький розмір, тому їх з'єднують з піском. Висів виконується в глибину на 1,5 см.

Температура грунту повинна бути в межах 20 - 24 градусів. Перші сходи з'являться через 5 днів.

Якщо рослина виросла густим, розсаду прорізають. Паростки можуть бути тонкими і слабкими.

Слабкі паростки видаляють. Це дасть можливість рослині розвиватися. Після появи 2 великих здорових листя, виконують пікіровку в різні ємності розміром 6 на 6 см.

Застосовують торф'яні горщики або пластикову ємність.

Але якщо час посіву в загальну ємність було упущено, можна зробити посів в окремі ємності. Окремі паростки зможуть рости швидше. На одну пластмасову ємність використовують 2-3 насіння.Амарант

Висадка рослини у відкритий грунт

Посадка на відкритий грунт проводиться в період з кінця травня до початку червня. Головне, щоб не було загрози заморозків.

Місце повинні бути освітленим і захищеним від протягів. Грунт для посадки повинен містити вапно, поживні речовини.

Висадка проводиться, коли грунт вже прогріта на глибину 6 см до 7 градусів. Грунт долен бути вологим.

Спосіб посадки буде залежати від цілей вирощування рослини.

  1. Якщо вирощування проводиться з метою корми для тварин, посів проводиться на дистанцію 10 см між рослинами. Ширина рядів становить 45 см.
  2. Якщо висадка виконується на насіння, відстань між рослинами становить від 15 до 20 см.

Ширина ряду не менше 70 см.

  1. Якщо рослина декоративне, посадка виконується на дистанцію від 10 до 30 см меду собою. Поодинокі рослини висаджуються на дистанцію від 15 см.Амарант

Догляд за рослиною у відкритому грунті

Представники даного виду на початку проростають дуже повільно. Відхід не викликає труднощів. Він потрібен на період першого місяця після висадки рослини у відкритий грунт.

В даний період їх зростання дуже повільний, формується система кореня. У цей період стежать за усуненням бур'янів.

Вони можуть уповільнювати ріст Амаранта. Після зміцнення кореневої системи, роззявляти листя і стебла. Важливо очищати грунт від бур'янів. Молоді паростки можуть ослабнути.Амарант

Особливості проріджування рослини

Проріджування рослини проводиться в кілька етапів. Першу процедуру проводять на етапі 2 листя. Між ними повинна бути дистанція в 3 - 5 см.

Друге виконують через 14 днів. При другому етапі дистанція між рослинами становить від 25 до 30 см. Якщо воно посіяно з метою утворення зеленої маси, на 1 підганяючи метрі залишають близько 10 рослин.

Якщо Амарант висиджують на зерно, між рядами дистанція становить 0,7 метрів, на погонному метрі залишаються 4 -5 рослин. Паралельно з проріджуванням виробляються процедури прополки і розпушування грунту.

Після етапу другого проріджування, рослина росте дуже швидко. Кожен день воно додає близько 6 см. Проводять збір листків знизу, до досягнення його в висоту 25 см.

Зерна збирають, коли насіннєві коробочки стають соломистого забарвлення. Основні характеристики дозрівання Амаранта: всихання, почервоніння, опадання нижніх листків.

Після збору насіння, їм потрібен час для дозрівання. Це становить від тижня до 10 днів. Для насіння необхідно сухе приміщення з достатньою вентиляцією.Амарант

Особливості поливу амаранту

Рослина любить світло, але тривалу спеку і посушливу погоду переносить погано.

В такий час їм необхідний регулярний полив рослини. У перші 30 днів висадки це проводиться найбільш часто.

підживлення Амаранта

Першу процедуру підгодівлі здійснюють в період посіву. Для цієї мети застосовують сульфат калію і суперфосфат в кількості 10 - 15 грам на кожен метр квадратний. Добриво вноситься в поглиблення.

Наступну підгодівлю проводять після проріджування Амаранта. Для цього використовують коров'як, який розбавляють водою в співвідношенні 1 до 10.

Поки рослина не стане міцним, підгодівлю виконують регулярно з періодом в 12 днів. Проводять чергування органічного і мінерального добрива. Підживлення виконують і в період цвітіння рослини.Амарант

розмноження амаранту

Існують два способи розмноження рослини

  1. Спосіб введення насіння в грунт. Процедуру проводять на відкриті ділянки ґрунту в період 15 чисел травня.

Проріджування виконують на дистанцію від 36 до 52 см.

У парники проводять посів у останніх числах березня або на початку квітня. Перші сходи видно на вулиці через 2 -3 тижні, в парнику - на 4 добу.

Посів насіння виконують не глибоко, на 3,5 см. Температура повинна бути від 14 градусів і вище. Інакше насіння не дадуть сходи.

  1. Розмноження за допомогою розсади. Насіння сіють в ємності. Грунт повинен бути зволожений.

Ящики накривають плівкою. Після появи перших сходів, плівку усувають, а ємності виносять на сонце.

Рослина буде добре рости. Через 8-12 днів, сіянці пересаджують в окремі ємності, заповнені торфом. Далі їх висаджують на вулицю.

Амарант добре виробляє насіння.

Але у нього є властивість з'єднуватися між собою і з іншими бур'янами. Це може давати самосів поганої якості.Амарант

Коли і як проводити збір насіння амаранту

Для збору відбираються міцні рослини. На них не потрібно зрізати листки. Коли листки підсохнуть, почервоніють і опаде, суцвіття зрізують.

Погода повинна бути суха. Зріз починають з нижньої зони стебла. Вони досихає в сухому, добре провітрюваному приміщенні. Через 14 днів зрілі насіння рослини виходять з коробочок.

Для цього руками розтирають волоті. Насіння просівають через невеликий фільтр з ситом. Насіння зберігає схожість протягом 5 років. зберігання насіння

Зелень висушують під навісом, при наявності протягу. Зберігання виробляють в сухому, погано освітленому і провітрюваному приміщенні. Амарант зберігають в мішечках з паперу або полотна, в підвішеному вигляді.Коли і як проводити збір насіння амаранту

Амарант в зимовий період

Амарант не переносить навіть теплою зимової погоди. Тому, вважається однорічним.

При завершенні вегетативного періоду, залишки рослини збирають і усувають. Якщо рослина не було схильне до дії шкідників і хвороб, його залишають в бадиллі. Це буде поживна добриво.

Наземну зону рослини використовують з метою корми свиней, тварин, домашньої птиці. Це хороша підгодівля, яка багата білком і живильними речовинами.Амарант в ландшафтному дизайні

Хвороби і шкідники рослини

Догляд та посадка рослини не викликає складнощів. Він відрізняється стійкістю до шкідників і хвороб.

Але зрідка може страждати від ураження довгоносиком і попелиць. У стеблах Амаранта можуть з'явитися личинки довгоносика.

Це призводить до уповільнення росту рослини. Попелиця небезпечна на початку росту рослини. Це відбувається у вологий літній період.

Тлю усувають за допомогою впливу карбофосом або актелликом. Даний засіб застосовують і з метою усунення довгоносика.

При підвищеній вологості грунту, рослина може піддаватися впливу грибних хвороб. Це сіра і коренева гнилі, іржа, борошниста роса.

Для лікування використовують препарати: мідний купорос, колоїдну сіру, хлорокис міді.

Корисні властивості АмарантаСемена володіють великою кількістю поживних речовин.

З насіння роблять крохмаль, борошно, масло і висівки, вони містять легкозасвоюваний білок в співвідношенні від 14% до 20%, масла з наявністю корисних жирних кислот (лінолева, олеїнова, ліноленова). Жирні кислоти відіграють роль в поліпшенні обміну холестерину в організмі.

У складі міститися вітаміни: С, Е, Р, А, В, пектин, каротиноїди, біологічно активні сполуки, рутин, стероїди. У великій кількості знаходяться мікро- і макроелементи.

Білок, що міститься в насінні, є унікальним за змістом незамінних амінокислот.

Листя містять велику кількість білка і корисних сполук. Амарантове масло одне з найбільш корисних масел. Воно ефективніше обліпихової в 2 рази. Косметичні засоби з амарантового маслом покращують колір і тонус шкірного покриву, омолоджують структуру тканини, мають антибактеріальні властивості.

Насіння Амаранта особливо багаті скваленом. Це вуглеводень, який відповідає за синтез холестерину. Він має ряд корисних властивостей:

- нормалізує показники холестерину в системі кровоносноїрусла;

- підсилює захисні сили організму, покращує імунну систему;

- має бактеріальні властивості;

- має противірусну захистом;

- збагачує органи і тканини киснем;

- бере участь в профілактиці розвитку атеросклерозу судин;

- грає важливу роль в регуляції стероїдного і ліпідного обмінів;

- має протипухлинні властивості.

Сквалеон виконує важливу роль в організмі людини:

1. Відновлює пошкодження шкірного покриву і слизових. Застосовується при патологіях: нейродерміт, екзема, псоріаз.

2. Має антиоксидантні властивості. Перешкоджає розвитку вільних радикалів. Захищає шкірний покрив від впливу ультрафіолетового випромінювання.

3. Покращення якості волосся, нігтів, шкіри. Впливає на оновлення клітинних структур.

4. Масло з насіння застосовують в лікуванні захворювань травної системи і прямої кишки.Амарант в ландшафтному дизайні

Застосування амаранту в кулінарії

Рослина застосовують у вигляді злаку або овоча. Із зерен утворюють борошно і готують хлібці, кондитерські вироби, хліб. Вироби мають горіхових смаком і ароматом.

У деяких країнах вживають зерна рослини. З листя готують салати. Подають до рибних і м'ясних страв.

Застосування амаранту в ландшафтному дизайні

Суцвіття утворюються з останніх чисел червня. Процес розвитку рослини триває до кінця серпня.

Амаранти декоративного виду зберігаються до періоду холодної погоди. Низькі сорти використовують для прикраси рабаток, бордюр, клумб, висаджують у вазони для вулиць або прикрашають балкон, терасу.

З його допомогою усуваються порожні зони ландшафту. Високі сорти використовують для облагороджування високих бордюрів і живоплотів.Амарант