Крокус: посадка і догляд в домашніх умовах і в відкритому грунті. Види і сорти крокусу, фото.

Крокус або інша його назва шафран - цибулинна рослина, відноситься до сімейства півникових (ірисових). Ростуть в Європі, Середній і Передній Азії. Квітучі крокуси дуже красиве видовище. Як правило, цвітуть крокуси тоді, коли всі інші квіти або цвісти ще не готові - весняно-квітучі крокуси, або відцвіли вже - осінньо-квітучі крокуси. КрокусЦі багаторічні квіти користуються вічним коханням квітникарів. Після зими крокуси разом з іншими первоцвітами зустрічають весну, а завершують сезон в жовтні, радують очі яскравими фарбами перед тривалою зимою. Крокуси є квітами відкритого грунту, але, як і багато інших цибулинні рослини, їх, можливо, піддавати вигонке і отримувати квітучі крокусів у себе вдома в будь-який період року.Крокус

Крокус невисока цибулинна рослина (до 25см), листя вузькі ростуть прямо з бульбоцибулини разом з квітами. Стебло і листя квітки крокусу покриті знизу прозорими лусочками. Квітка крокусу є одностатевим, з барвистим вінчиковидною 6-роздільним оцвітиною. Всередині квітки ховається рильця з 3 тичинками, яскраво забарвленими в оранжевий, червоний, жовтий колір. Запилюються квіти комахами. Зав'язь крокусу, формується під землею, з неї визріває плід, але через якийсь час плід - коробочка з насінням рослиною виштовхується на поверхню, де дозрівають насіння крокусу і, вчасно, якщо їх не зібрати, самі висіваються в грунт.Крокус

За формою закритий квітка крокусу схожий на тюльпан, за розміром виростає в довжину близько 12 см. Пофарбовані квіти крокусу, можуть бути в холодні блакитні і фіолетові або теплі жовті тони, часто зустрічаються і білі крокуси.

Цибулини крокусів їстівні. Можна їх запікати, варити або готувати іншим іншим способом, але найціннішою частиною рослини крокус є рильця. Рильця з тичинками - це цінне ліки, барвник і приправа, яку продають і добувають за великі гроші при промисловому вирощуванні крокусу (шафрану).

Найбільше шафрану вирощується в Іспанії. Найдешевший шафран іранський або індійський. Існує шафран турецька, італійська, грецька.Крокус

сорти крокусів

У наш час нараховано близько 300 сортів крокусів. Діляться всі вони на осінньо-квітучі і весняно-квітучі сорти. З метою отримання сировини для лікарських засобів або приправи, для промислового вирощування шафрану використовується тільки один сорт крокусів, а саме крокус посівної (Crocus sativus). Це сорт шафрану осінньо-квітучий. Цей сорт в дикому вигляді не зустрічається.

Крокуси для вирощування вдома є голландськими гібридами - крокуси крупноцветкових сортів. Наприклад: сорти «« Grand Maitre »,« Vanguard »,« Gell »і ін.

Найрізноманітніші види крокусів представлені в каталогах крокусів - білі крокуси, золотисті, жовті, фіолетові, двоколірні.Крокус

посадка крокусів

Для того щоб виростити гарні, здорові крокуси, потрібно вибрати якісний здоровий посадковий матеріал. Здорові цибулини крокусів, також як і цибулини гіацинтів, тюльпанів, нарцисів повинні бути без гнилі і механічного пошкодження. Забарвлення цибулин без плям, рівна. Луска цибулин прилягають щільно до тіла цибулин. Пошкоджень та пророслих коренів не повинно бути на денці.

З цибулини може вирости один або кілька кольорів. Цибулини крокусу за сезон може дати до 5-ти «діток». Цибулини-дітки набагато менше батьківської цибулини і з них повноцінні квіти виростуть тільки через сезон, коли наберуть вагу. При хороших кліматичних умовах крокуси рости можуть на одному місці кілька років. Крокуси швидко розмножуються, утворюючи галявинки яскраво-квітучих квітів, але квіти з кожним роком дрібнішають, тому що з кожним сезоном кількість рослин збільшується, які вимагають харчування і під посадкою грунт виснажується.Крокус

При посадці крокусів важливо правильно вибрати місце. Хоча крокуси ростуть непогано і в півтіні, але розвиваються краще і дають більші квіти на освітлюваних сонцем ділянках. У місцях, де затримується вода крокуси вирощувати не потрібно. Так як в таких умовах цибулини легко загинє.

Крокуси розвиваються добре на будь-яких окультурених, повітропроникних грунтах. На важких глинистих ґрунтах необхідно внести торф, пісок забезпечити дренаж у вигляді шару дрібного гравію. На легких ґрунтах вносять перегній, дернову землю. Кислі грунти потрібно вапнувати.

Весняно-квітучі крокуси садять у вересні-жовтні на глибину близько 5-10 см, осінньо-квітучі - з липня по вересень на глибину близько 8-10 см. Глибина посадки зразкова, дорівнює 2-3 діаметрам цибулини. На легких ґрунтах потрібно садити глибше, на важких - дрібніші. Відстань між цибулинами крокусу має бути не менше 10 см.Крокус

Догляд за крокусами

Вирощування крокусів не таке вже клопітка заняття. У догляді він не примхливий. Крокус досить стійкий до холодів. Зниження температури він витримує до -18 градусів, але посадки на зиму краще вкрити листям або шаром торфу.

Як правило, цвіте крокус в той час, коли в грунті досить багато вологи від снігу, що розтанув і додатково поливати його не потрібно. Крокус є посухостійким рослиною і при нестачі вологи він дає дрібні квіти, але якщо Ви отримати хочете повноцінне цвітіння, все-таки, коли мало вологи, крокуси потрібно помірно поливати.

Для хорошого розвитку і цвітіння крокусу потрібно підгодовувати. Хорошим добривом для крокусів є перегній або компостній земля. Таке добриво вносять зазвичай при підготовці землі до посіву.

Деякі садівники щорічно воліють викопувати цибулини крокусу і зберігати їх в погребі до наступної посадки, що дозволяє перебрати цибулини, видалити хворі і слабкі, а в підсумку отримати великі квіти і уберегти цибулини від мишей, які із задоволенням їх їдять.Крокус

розмноження крокусів

Розмножуються крокуси насінням і дочірніми цибулинами.

Найлегший і найшвидший спосіб розмноження є розмноження цибулинами - дітками. На материнській клубнелуковіце в пазухах лусочок, утворюються дочірні цибулини. Після відмирання материнської цибулини, на її місці утворюється колонія нових цибулин, які потрібно розсаджувати, щоб кожної цибулини забезпечити життєвий простір.

Після збору, насіння просушують протягом тижня. Сіють на глибину не більше сантиметра, між насінням відстань 4-5 см. Посіви зацвітають на 3-й рік.Крокус

крокуси будинку

Вирощування крокусів будинку в горщику (вигонка) досить захоплююче заняття. Метою вигонки є отримання квітучої рослини крокусу в домашніх умовах в зимовий час або просто до певної дати. Краще вдається вигонка голландської селекції весняно-квітучих крупноцветкових крокусів. Для вигонки цибулини підбирають одного сорту і одного розміру, щоб в горщику були вони однакові по висоті і в один час цвіли.

Для вигонки цибулини крокусів викопують в саду з землі в серпні-вересні. Після цього цибулини містять при кімнатній температурі (20-24 градуса) протягом двох тижнів. Після чого їх необхідно прибрати на зберігання.Крокус

Змусити зацвісти крокус до певної дати не завжди виходить. Це залежить від сорту крокусів, від величини цибулини (якщо цибулина велика, ймовірність швидкого цвітіння крокусу збільшується), від зовнішніх факторів, але приблизний час визначити все ж можна.

Щоб отримати квітучий крокус до певної дати цибулини потрібно зберігати в стані спокою близько +5 - + 9 градусів, спочатку без посадки в грунт. Орієнтовно за 3 місяці до планованого цвітіння висаджують цибулини в невисокі миски з повітропроникним, сирим грунтом. Габарити миски повинен бути такі, щоб висаджені цибулини крокусів не торкалися країв горщика і один одного. Висаджені крокуси повинні знову бути відправлені на холод в холодильник або в підвал.КрокусПротягом 2 місяців відбувається вкорінення, і з'являються паростки. Коли паростки виростають (3-5 см), миски з крокусами слід занести в приміщення з температурою близько 10-15 град. і поставити в світле місце, найкраще на підвіконня. Крокуси швидко виростуть і відцвітуть, якщо буде вище температура. А якщо буде мало освітлення, паростки витягнуться, цвітіння ослабне. Поливати крокуси потрібно помірно, коли добре просохне верхній шар землі.

Приблизно через пару тижнів після занесення в кімнату при хороших умовах крокуси в зацвітають, і будуть цвісти близько 2-х тижнів. Після цвітіння, поливати крокуси продовжують, поки всі листи не відімруть. Виймають з миски цибулини, укладають їх на зберігання і цикл весь повторюється. Правда, квіти крокусу при повторній вигонке виходять слабше і дрібніше.