Календар садівника на листопад

1

Зберіть з ділянки опале листя, якщо не зробили цього раніше. У сухі сонячні дні зберіть листя в купи і накрийте плівкою, щоб вона не намокла під дощем, сухе листя ви будете використовувати для укриття зимуючих рослин.

Надлишок листя або нездорову листя краще спалити, а золу використовувати як добриво на грядках і клумбах. Сиру листя помістіть в компост.

Календар садівника на листопад

2

Якщо ви хочете виростити сіянці деревних рослин - барбарису, кизильника, шипшини, магонии, каштана, - зберіть їх плоди, підсушіть і виділіть насіння.

Не забудьте вкласти в коробочки або мішечки з насінням етикетки з назвою виду і сорту рослини і роком збору.

3

Підгодуйте рослини в зимовому саду і кімнатні квіти з розрахунку 1 г суперфосфату і 1 г сірчанокислого калію на літр води.

Розчиняти добрива краще в гарячій воді, а осад не використовувати.

Прийшла пора, коли для більшості кімнатних рослин настав час спокою, ріст пагонів припинився, потреби в поживних речовинах і поливі скоротилися, стежте за тим, щоб не нашкодити рослинам зайвими добривами.

4

Сходіть в ліс, під час корисною і приємної прогулянки ви можете заготовити для садових і кімнатних рослин мох сфагнум, соснову кору з мертвих дерев, лапник, матеріали для зимових флористичних композицій.

5

Викопайте підщепи яблуні, сливи та інших культур, якщо ви плануєте робити зимове щеплення. Помістіть їх в підвал у вологу тирсу.

6

Подбайте про те, щоб позбутися від вогнищ захворювань. Зберіть і закопайте опалі уражені хворобами яблука, груші та сливи. Зніміть з гілок і знищіть висохлі хворі плоди.

7

Цінні незимостійкі рослини, такі як клен віяловий і інші викопайте з грудкою і пересадите в великі горщики або діжки. Занесіть їх в підвал або зимовий сад, на вулиці в холодну зиму вони можуть загинути.

8

Якщо ви хочете отримати сіянці для щеплення, посійте під зиму насіння яблуні, груші, сливи, вишні.

9

Укрийте троянди, деревовидні півонії, рододендрони і інші незимостійкі чагарники, якщо не зробили цього раніше.

Саме надійне укриття - повітряно-сухе: укрийте ялиновим гіллям, поставте над рослиною міцні дуги або рідко збиті ящики-будиночки, натягніть на них крафт-папір, зверху накрийте плівкою або пористим матеріалом, що утеплює «Ізолон».

Притисніть краю камінням.

10

Покладіть зав'язані поліетиленові пакети з сухим торфом, тирсою або опалим листям навколо підстав незимостійких рослин - це захистить кореневу систему від морозів до випадання снігу.

Бульби бегонії після просушування очистите від землі і засохлих коренів, складіть в поліетиленовий мішечок з перфорацією, перекладаючи трохи вологим субстратом - мохом, тирсою, піском або торфом.

Мішечок зав'яжіть і покладіть на зберігання при температурі повітря + 5-10оС.

Без субстрату бульби бегонії в поліетиленовому мішечку чудово зберігаються в холодильнику на полиці для фруктів. Їх теж потрібно регулярно оглядати, обмацувати для виявлення і відбраковування хворих.

11

Побілити стовбури, розвилки і підстави скелетних гілок дорослих дерев, щоб захистити їх від сонячних опіків і морозобоін.

Є думка, що побілка не найкращим чином позначається на здоров'ї кори дерев, особливо молодих, тому замість побілки можна обернути гілки білим папером або білим покривним матеріалом, нарізаним на довгі смуги-бинти.

Крім захисту від сонячних опіків покривний матеріал кілька утеплить розвилки, що може стати вирішальним фактором для виживання дерев при екстремальних морозах.

Календар садівника на листопад

12

Обрізані і укладені на землю кущі малини, особливо осінньої посадки, присипте торфом або гноєм, що перепрів (5-10 см). Тоді вони краще перенесуть зиму, а прирости в наступному році будуть більше.

13

Обвяжіте ялиновим гіллям, зрізаними гілками малини стовбури і підстави гілок у молодих саджанців для захисту від зайців і мишей. Можна скористатися нетканим покривним матеріалом, нарізаним на стрічки для утеплення.

14

Обмотайте 4-5 шарами укривного матеріалу місця щеплення і підстави гілок у штамбового мигдалю, верби козячої плакучої, пестролистной верби на штамбі. Це допоможе їм перезимувати.

15

Докупити бракуючий і відремонтуйте наявний садовий інвентар. Заточите секатори, лопати, замініть у інструментів зламані живці. Промийте з содою живці і ручки, обшпарте їх окропом, металеві частини інструменту занурте в окріп і потримайте так 5 хвилин для дезінфекції.

16

Розкладіть навколо молодих дерев і саджанців отруєні приманки, які захистять їх від мишей. Щоб від отрут не постраждали птахи і свійські тварини помістіть приманки в трубки з толю або товстого картону.

17

Коренева система вкорінених минулого літа живців і квіткових посадок цього року ще слабка і чутлива до морозів. Укрийте посадки ялиновим гіллям, деревною стружкою, тирсою або опалим листям.

18

Укрийте підготовлені клематиси (17 вересня). Коротко обрізані клематиси (квітучі на пагонах поточного року) накрийте перевернутим догори дном квітковим горщиком або дерев'яним ящиком, засипте сухим листям, тирсою або стружкою шаром не менше 20 см, а зверху накрийте ялиновим гіллям.

Клематиси, квітучі на пагонах минулого року, які вже обрізані на висоту 1 м і покладені на лапник, укрийте ялиновим гіллям, а поверх нього насипте сухе листя шаром 20 см. Потім на укриття натягніть поліетиленову плівку, вона захистить рослини від вогкості і мишей, а лапник - від злежування під вагою снігу.

19

Прибрані на зберігання картопля, коренеплоди, яблука та інші овочі і фрукти необхідно оглядати два рази на місяць і видаляти хворі і загнили.

Просушені бульбоцибулини гладіолусів помістіть на постійне зберігання в холодильник або інше місце з постійною температурою повітря в межах + 5-10оС і вологістю 60-70%. Якщо клубнелуковиц кожного сорту трохи, покладіть їх у паперові пакети, підписавши назву сорту, або в полотняні (марлеві) мішечки, вклавши етикетку всередину, але не набивайте їх щільно.

Розкладіть мішечки плазом в відкриті картонні коробки, щоб бульбоцибулини розмістилися в 1-2 шари. Бульбоцибулини і цибулини всіх культур не можна зберігати в пакетах з плівки чи цупкого паперу. Підвищена вологість спровокує передчасний ріст коренів, а також поява грибних захворювань.

20

Зберіть після перших морозів плоди дикої горобини, калини та глоду - вони дуже корисні людям, страждаючим захворюваннями серця і судин. Крім того, з горобини виходить надзвичайно смачне і корисне варення.

21

Перевірте решту коштів захисту рослин і купіть препарати для боротьби зі шкідниками і хворобами на наступний сезон.

Контролюйте стан цибулинних, укореняющихся для вигонки. Підтримуйте вологість повітря 80%, а температуру 9оС.

22

Саме час провести ревізію запасу насіння квіткових культур і купити бракуючі культури і сорти для посіву розсади в лютому-березні наступного року.

Коли встановляться мінусові температури і земля трохи промерзне, можна приступати до посіву однорічних квітів під зиму.

Грунт потрібно підготувати заздалегідь і для посіву зробити борозенки глибиною 2 см.

Під зиму висівайте такі однорічники: волошка синя, годецию, дельфініум Аякса, Діморфотека, иберис, календулу, Кларк, Коллінс, космос, лаватеру, Лобулярія, мак самосійки, Малькольм, матіоли, нигелла, резеду, скабіозу, флокс Друммонда, хризантеми, ешшольція.

Насіння присипайте сухою землею і мульчируйте компостом. Для перерахованих культур підзимовий посів має перевагу перед весняним.

Сходи з'являються рано навесні, коли земля ще волога і прохолодна, що для них дуже важливо.

Рослини швидко набирають темпи зростання. Навесні ж при завантаженості іншими роботами ви можете втратити оптимальні терміни і посіяти квіти із запізненням.

В результаті багато хто з перерахованих культур виявляться низькорослими і цвісти будуть пізно і слабо.

23

До настання сильних морозів наріжте, зв'яжіть в пучки по сортах і підпишіть живців плодових дерев і бузку для зимового щеплення. Зберігайте пучки в підвалі (підставами у вологому піску) або, що надійніше, в снігу.

Насіння деяких багаторічників краще сіяти під зиму. Наприклад, насіння лилейника навесні сходять недружно, а іноді в перший рік не сходять взагалі, так як вимагають стратифікації (витримування при низьких температурах).

Насіння айстри альпійської швидко втрачають схожість, тому сіяти їх треба відразу після збору або під зиму. Під зиму можна також посіяти водозбір, гайлардия, гипсофилу, дзвіночок, лилейник, люпин, молочай, рудбекію.

24

У зимовому саду знизьте температуру до 15-17оС, це допоможе рослинам краще пристосуватися до короткого зимового дня. Розставте спеціальні зволожувачі: зараз повітря в зимовому саду дуже сухий, а це призводить до підсихання кінчиків листя.

25

Перегляньте залишилися добрива, складіть список того, що потрібно купити до наступного сезону, не забувайте, що навесні рослинам необхідні азотні і універсальні добрива з мікроелементами.

Такі мінеральні добрива, як гранульований суперфосфат, нітрофоска, порошкоподібний сульфат калію або калимагнезия, можна запасати про запас - вони не злежуються. Аміачна селітра в порошкоподібному стані сильно злежується, тому її краще купувати навесні.

Збирайте золу від спалювання обрізаних стебел і гілок, зберігайте її в щільно закритій ємності, щоб вона не відволожилася.

Якщо у вас на ділянці залишився запас гною, укрийте його на зиму плівкою, щоб не вимивалися найцінніші водорозчинні поживні елементи.

Навесні промерзлий гній дуже повільно відтає, щоб уникнути цього, укрийте купу сухим листям шаром 20 см, ялиновим гіллям, а зверху плівкою.

26

Щоб гілки чагарників і дерев не поламалися під вагою снігу, підставте під них підпори або каркаси. Гілки кущів можна обв'язати шпагатом, дротом або покривним матеріалом.

27

Найкращий захист від морозів - сніг. Під шаром снігу в 50-70 см навіть в 30-градусні морози температура не падає нижче -4-5оС.

Насипайте його якомога більше на малозімостойкіх рослини - магонию, ряболисті сорти бруслини і верби та ін. Особливо ретельно потрібно укрити снігом альпійську гірку та посадки цього року, штамби саджанців і молодих плодових дерев.

Чи не відкривайте, при цьому землю у інших рослин і газону, краще беріть сніг з доріжок.

28

Слідкуйте за вологістю субстрату (піску, торфу) у зберігаються жоржин. У сухому корнеклубни швидко висохнуть, в занадто вологому - запліснявіють.

29

Два рази на місяць оглядайте зберігаються цибулини, кореневища, корнеклубни і бульбоцибулини, викидайте загнили, вирізуйте гострим ножем вогнища пошкоджень і дезінфікують ранки товченим вугіллям або зеленкою. Ніж кожен рез споласкивайте розчином марганцівки.

30

Виділіть насіння із зібраних плодів запашного горошку, чорнобривців, люпину, кабачків і ін. Помістіть їх в паперові конверти, коробочки або тканинні мішечки. Не забудьте підписати назву сорту і рік збору.

31

Утрамбовують сніг навколо стовбурів молодих дерев і чагарників. Утоптаний сніг завадить мишам-полівкам підібратися до рослин і порушить їх ходи.