Цибуля ріпчаста: популярні сорти, посадка, вирощування і догляд. Фото лука.

Ріпчасту цибулю з'явився більше чотирьох століть тому. До нас він прийшов з Єгипту. Лук є незамінним овочем в кулінарії, а також лікарським засобом в народній медицині. Лук має своєрідний запах, а завдяки фитонцидам, які в ньому містяться, ефективний проти патогенних мікроорганізмів. Не просто так кажуть "Лук - від семи недуга". Цибуля ріпчаста покращує смакові якості страв і сприяє засвоєнню їжі.

Цибуля ріпчаста вирощувати нескладно, але часом, отримання врожаю з товарних цибулин займає кілька років. Вирощують цибулю не тільки для особистого споживання, а й на продаж. Заняття це вигідне, тому що при правильних агротехнічних умовах, збір та зберіганні, цибуля може не втрачати свій товарний вигляд до наступного збору врожаю.

Цибуля ріпчаста

Кращі сорти цибулі для особистого вирощування

При виборі сорту цибулі для посадки слід враховувати його особливості. Це повинен бути врожайний сорт з високою лежкістю.

Найкращі сорти ріпчастої цибулі

Алеко . Середній термін дозрівання, цибулина має виражений фіолетовий колір. Визреваемость настає через три місяці від моменту посадки. Характерними рисами цього сорту цибулі є багато зелені і врожайність. Плюси: багатий урожай, тривале зберігання, гострота смаку.

Золотистий . Сорт ріпчастої цибулі середнього терміну дозрівання з округлими золотистими плосковати Лукавиця, тому і отримав свою назву. Цибулини цього сорту різного діаметру, вагою 50-130 грамів.

Тимирязевский . Цей сорт можна вирощувати в північних широтах. Цибулини щільні з плескатої або округлої формою і білосніжною м'якоттю, вагою 50-70 гр. Лушпиння жовто-золотава.

Цибуля ріпчаста

Найкращі сорти цибулі для зберігання

Стурон . Має високоякісні головки круглої правильної форми. Дає багатий урожай.

Штутгартер ризен . Ранньостиглий сорт. Дозріває через 70 днів після посадки севка. Головка кругло - плеската, вагою близько 150 грам, м'якоть гостра.

Оріон . Сорт дає багатий урожай з круглих рівних цибулин, вагою близько 200 грам. Дозріває рано, можна вирощувати в північних районах. Вважається найпоширенішим сортом у городників.

Цибуля ріпчаста

Умови вирощування для ріпчастої цибулі

Важливим якістю цього овоча є його морозостійкість. Його насіння можуть проростати при невисоких температурах, а оптимальною температурою для хорошого розвитку є 15 градусів. Дорослий ріпчасту цибулю деяких гострих сортів переносить заморозки, а для солодких сортів мороз може бути загрозою.

Слід пам'ятати, що цибуля любить живильний грунт з нейтральною реакцією, а також рясний сонячне світло. Сусідство з бур'яном діє на цибулю ріпчасту гнітюче. Вимагає полив в період активного розвитку.

Цибуля ріпчаста

Садити цибулю краще на піднесеному місці, а грунт повинен бути поживний.

Готувати грунт для лука необхідно після очищення земельної ділянки від торішніх посадок. Розпушування грунту проводиться на глибину 5 см. У вересні грунт знову перекопують разом з суперфосфатом. Оскільки цибуля висаджують рано, ділянку треба удобрити перегноєм після сходу снігу і сформувати грядки.

Цибуля ріпчаста

Способи розмноження цибулі

Для розмноження ріпчастої цибулі застосовні два способи: насіннєвий і севковий.

насіннєвий спосіб

Цей спосіб, розраховує посів в грунт чорнушки - насіння цибулі. У підсумку на наступний рік буде готовий севок. Севок або набувають, або ж збирають самі. Для цієї мети навесні на насіння садять дорослі головки, які вже до літа випускають стрілки з суцвіттями.

Після цвітіння формуються чорні насіння, які необхідно зібрати, просушити і зберігати в мішечку до посадки.

До посіву цибулі насіння сортують, відбираючи великі і здорові екземпляри. Для проростання насіння замочують в марганцевому розчині і зберігають в мішковині до появи паростків. Висихання насіння категорично не можна допускати. Сіють пророщені насіння на глибину на 2-4 см і мульчують, використовуючи перегній або торф.

Можливо, виконувати озимий посів чорнушки. Насіння заглиблюють на 2 см, а потім мульчують. Навесні, насіння проростає. Озимий спосіб дозволяє отримати севок раніше.

Цибуля ріпчаста

Севковий метод

Севок перебирається, відбираються головки діаметром до 3 см.

Потім цибулинки замочують в стимуляторе зростання на десяту годину і знезаражують мідним купоросом, розведеним з водою.

Цибулинки заглиблюють в грунт на 5 см при температурі понад 10 градусів, щоб не проросла насіннєва стрілка. Між цибулинами повинно бути 10 см, а між рядками близько 20 см. Грунт мульчують за допомогою торфу.

Цибуля ріпчаста

Догляд за цибулею

Догляд за ріпчастою цибулею на увазі:

Полив. Добре поливати культуру потрібно з травня і до початку липня. Зрошення роблять раз на тиждень. Якраз цей час цибулю добре розвивається. В кінці липня полив потрібно виключити, щоб цибулини не були водянистими.

розпушування лука

Рихлити ґрунт необхідно на глибину 2 см для запобігання виникнення кірки або ж її видалення. До того ж розпушування сприяє запобіганню захворюванню лука і розмноженню шкідників, а також скорочує розростання бур'янів. Ці процедури збагачують грунт киснем.

прополка лука

Полоти грядки необхідно регулярно, тому що бур'яни згубно впливають на лушпиння культуру. Прибирати бур'яни потрібно, поки вони ще невеликі. Інакше, розрослися коріння бур'янів, можуть зрушити цибулини і нашкодити корінцях, внаслідок чого ріпчасту цибулю перестає розвиватися.

підживлення цибулі

Перший раз цибулю підгодовують через 2 тижні після посадки, застосовуючи Коровякова розчин або ж курячий послід з додаванням сечовини. Другий раз підгодовують через два тижні, калійними і суперфосфатного добривами. Третій раз підгодівлю проводять при досягненні цибулин найбільшого розміру. Цього разу застосовують комплексні підгодівлі.

Близько ріпчастої цибулі рекомендується висаджувати кріп, календулу, вони попереджають появу комах. А зростаюча поблизу морква, не допустить лушпиння муху.

Цибуля ріпчаста

Хвороби і шкідники цибулі

Ріпчасту цибулю може піддаватися поразки масою шкідників, а також захворювань. Найнебезпечнішими недугами вважаються ураження личинками мух, стеблові нематоди, загнивання донця.

Для хорошого розвитку цибулин треба здоров'я зелених пір'їнки, які ушкоджують тютюнові трипси, цибульні скритнохоботнік, несправжня борошниста роса. Захищати урожай потрібно і при зберіганні, тому що його можуть занапастити цибульні кліщі і сіра шейковая гниль.

Цибуля ріпчаста

Збір і зберігання ріпчастої цибулі

Вилягання пір'я ріпчастої цибулі і підсихання шийки перший сигнал до збирання врожаю. Це відбувається в серпні. Ріпчасту цибулю висмикують і залишають просихати, потім переміщують в сухе і провітрюване місце, для повного висушування.

У повністю просушеного ріпчастої цибулі повинна бути тонка і суха шийка. Коли цибуля добре просохне, його збирають в скриньки і відправляють на зберігання. При іншому методі зберігання хвости не обрізають, а плетуться з ріпчастої цибулі коси з уплетеним канатом і зберігаються в підвішеному стані, наприклад, на горищі або на балках в сараї.

Прибирати урожай ріпчастої цибулі рекомендується в вітряну ясну погоду, для найкращого висихання.

Цибуля ріпчаста