Агрус: посадка і догляд, види і сорти, хвороби і шкідники, фото.

Родом агрус із Західної Європи і Північної Африки, в дикому вигляді може рости в Південній і Середній Європі, в Середній Азії, Північній Америці і на Кавказі. Сьогодні агрус вирощується у всіх садах нашого світу. У нашій країні цю ягоду прозвали північним виноградом.

агрус

Агрус є невеликим чагарником близько 1,2 м заввишки, з коричневою корою і з шипами листового походження. На циліндричних пагонах тоненькі голки - шипи агрусу. Серцеподібно-яйцеподібні або округлі листя агрусу 6 см завдовжки - тьмяні, на черешках. Квітки агрусу, зеленуваті або червонуваті, зацвітають вони в травні. Плоди у агрусу кулясті або овальні, вкриті грубими щетинками або голі, з жилкуванням, білого, червоного, зеленого, жовтого кольору, дозрівають з червня по серпень. Ягоди агрусу смачні і корисні, тому що багаті органічними речовинами, дубильними речовинами, солями металів і вітамінами. Агрус є раннім медоносом, він привертає в сад комах-запилювачів.

агрус

посадка агрусу

Садять агрус навесні і восени, причому досвідчені садівники воліють садити восени, стверджуючи, що перед зимою кущі встигають прийнятися і формувати міцні корінці. Перш ніж, як посадити аґрус, визначте для нього місце з його агротехнічними вимогами: коренева система у агрусу довга, тому не висаджуйте його в низині, щоб уникнути поразки грибними хворобами. Визначте його в сонячне містечко на пагорбі, захищеному від вітрів, із слабокислою або нейтральною грунтом. Агрус прекрасно росте на піщаних, супіщаних, суглинистих і глинистих ґрунтах.

Навколо агрусу не дуже зручно полоти грунт з-за його колючих шипів, тому восени необхідно очистити садову ділянку від бур'янів - наприклад, від пирію. Перш ніж, посадити аґрус, перекапайте ділянку, ретельно виберіть з грунту кореневища бур'яну, далі вирівняйте поверхню землі граблями. За пару тижнів до посадки агрусу, щоб встигла осісти грунт, викопайте ями довжиною, шириною і глибиною по 50 см. Якщо у вас глинистий грунт, додайте в яму відро піску. Відстань між кущами агрусу має бути від одного метра, а між рядами від трьох метрів.

Для посадки агрусу треба брати однорічні або ж дворічні саджанці. Перед посадкою замочіть саджанці в розчині добрив з розрахунку 5 ст ложок гумата на 5 л води. Саджанці розміщують в ямі трохи під нахилом так, щоб коренева шийка була трохи нижче рівня землі. Грунт в яму засипають частинами, потім землю ущільнюють. Посаджені саджанці агрусу поливають, а коли вода вбереться, ділянку мульчують торфом або ж перегноєм.

агрус

Догляд за агрусом

Ранньою весною, потрібно обробити агрус окропом через розпилювач. Така обробка агрусу здійснюється як міра проти зараження шкідниками.

Агрус чутливий до нестачі вологи, особливо коли цвіте, і коли дозрівають ягоди.

Восени потрібно підготувати агрус до зими - підгодовувати чагарник, щоб у нього було харчування для формування нирок в наступному році.

Плодоносить агрус довгі роки, забираючи з грунту поживні речовини, тому необхідно щороку вносити добрива.

агрус

обрізка агрусу

Навесні, до розпускання бруньок, необхідно провести обрізання агрусу - видалити слабкі, сухі, поламані або хворі пагони; крім цього, треба видалити прикореневі пагони, а також підрізати слабенькі кінчики гілок.

Обрізку потрібно проводити щорічно, інакше кущі загущувальну, а в гущі плоди поганої якості. Та й лікувати чагарник від шкідників легше, якщо чагарники не зарослий.

агрус

хвороби агрусу

Борошниста роса може згубити весь урожай агрусу, а якщо з нею не боротися, то через пару років може загинути і сам чагарник. Борошниста роса найактивніше у вологу і теплу погоду. Борошниста роса, виглядає як білий наліт, що з'являється на пагонах, на листках і на плодах. При борошнистої роси застосовується препарат «Топаз».

агрус

шкідники агрусу

Зазвичай проблеми виникають з агрусової вогнівкою і попелиць. З'являється огневка з грунту перед цвітінням чагарнику і відкладає в квітках свої яйця, з яких вилуплюються прогризають плоди зелені гусениці. Через попелиці листя агрусу скручується, пагони стоншуються, а ягоди опадають, не встигаючи дозріти. Борються з цими шкідниками інсектицидами, такими, як фуфанон і актеллик.

агрус

сорти агрусу

Агрус ділять на гібридні, американо-європейські і європейські сорти. Європейські сорти агрусу в порівнянні з гібридними мають великий термін продуктивності і розрізняються великими плодами. Відрізняються сорти і за розміром, формою і кольором ягід, по відсутності або наявності шипів, за рівнем урожайності.

Найпопулярніші сорти агрусу :

Агрус Африканець - має невелику кількість колючок, відрізняється хорошою зимостійкістю. Ягоди кислувато-солодкі, темно-фіолетові, середнього розміру - сорт ідеальний для приготування желе;

Чорний негус - чорний агрус. Сорт зимостійкий, середньостиглий, ягоди невеликого розміру кислувато-солодкого смаку, плоди не розтріскуються;

Агрус Вогні Краснодара - червоний агрус, без шипів, ягоди великі, сорт підходить для вирощування в будь-якій зоні;

Агрус Русский жовтий - жовтий сорт агрусу, стійкий до захворювань. Ягоди овальні, великі;

Білий тріумф - урожайний сорт, плоди зеленого кольору, жовті при дозріванні, солодкі;

Агрус Фінік - високоврожайний сорт, має сильний аромат і відмінний смак. Зелені ягоди з фіолетовим рум'янцем.

Сорти агрусу з кислувато-солодким смаком : Сливовий, Русский, Малахіт.

Сорти агрусу із солодким смаком : Хінномакі Гелб, Орлятко, Північний капітан, Африканець, Колобок, Родник.

Ароматні сорти агрусу : Захисник, Фламінго, Білий тріумф, Африканець.

агрус