Седум (очиток) - посадка та догляд, популярні види і сорти. Фото очітка і назви сортів

Рід налічує до 650 видів, головним чином поширених в помірних районах Північної півкулі.

Опушені або голі залозистими або простими волосками, прямі або піднімають, часом утворюють моховидні подушки або дерновинки, однорічники, трав'янисті багаторічні рослини і чагарники.Очиток (Седум)

Листя різноманітна за формою, забарвленням і розмірами, чергова, мутовчатая або супротивне. Суцвіття у очітка зазвичай верхівкові, іноді бічні, щитковидні, квітки рідко поодинокі, жовті, білі і рожеві, іноді червоні або блакитні.

Нещодавно це був великий рід (600 видів), який за своєю чисельністю перевершував деякі сімейства. Після виділення радіол, очітніков та інших рослин налічується приблизно 300 видів. У садівництві 100 видів роду.Очиток (Седум)

Види, сорти седума (очітка)

Агротехнічні седуми відносяться до двох груп:

Перша група - очитки, які віддають перевагу супесние і бідні ґрунти. Як правило, це форми, які утворюють килимові зарості.

Очиток (седум) білий

У природних умовах зустрічається в Росії, в Західній Європі, на Кавказі, Північній Африці. Свою назву очиток білий отримав за запашні білі квіти.

Багаторічна, голе рослина утворює низенькі килимки 5 см заввишки. Підстави стебел седума білого стеляться по землі. Суцвіття волотисте. Квітки седума білого на коротких квітконіжках.ochitok3

Седум білий прекрасно росте в півтіні, а також на сонячному місці. Типовість забарвлення проявляється тільки на бідних ґрунтах.

Невибаглива рослина. Все нижче перераховані сорти витримують суворі зими середньої смуги нашої країни. Очиток білий використовують як грунтопокривна рослина.

Є садові форми, а також сорти, з сортів найпоширеніші:

' Корал Карпет ' - кущ не більше 5 см заввишки, листя червонувата.

' Атоум ' - полушаровидная форма, зверху з плоскою листям, влітку червоніє на сонці.

' Фаро Форм ' - низький сорт з малесенькими листям, утворює килимки 1 см у висоту. Суцвіття також дуже короткі. Влітку червоніє, а потім стає коричневим.

' Хіллебрандті ' - великий зелений сорт, влітку він стає оранжево-червоним.

Форми седума білого

Очиток білий мілкоцвітна - почвопокровнікі, з зеленим листям і білими квітками. Нецветущіе килимки 2 см, квітучі 4 см.

Очиток білий стінний - рясно квітуче і висока рослина, з пурпуровими і бронзовими листям і рожевими квітками.

Седум (очиток) гібридний

У природних умовах росте на скелях, в степах, на вирубках. Седум гібридний поширений в Росії, Монголії і Середньої Азії.

Багаторічна рослина, що утворить килимки 15 см у висоту. Кореневище горизонтальне, трохи дерев'яніють, шнуровідноє. Стебла розгалужені, численні, зелені.Очиток (Седум) гібридний

Листя седума гібридного чергова, зелена, лопатчатої, нагорі тупувата, крупнозубчатие. Цвіте седум гібридний липні-серпні. Зимостійкий.

Засухостійкий, відносно повільно розростається очиток.

' Іммергрюнхен ' - зелений сорт з світло-жовтими квітками.

Очиток (седум) їдкий

Батьківщиною є європейська частина Росії, Західна Сибір, Кавказ, Північна Америка.

Багаторічна рослина, утворює почвопокривні дернинки. Стебла округлі, гіллясті. Листя очитка їдкого темно-зелена, м'ясиста, розташовується в черговому порядку. Листя не скидається восени, вона залишається на зиму. У седума їдкого золотисті квітки.Очиток (Седум) їдкий

Очиток їдкий має різноманіттям форм, що відрізняється розмірами і формою квітки. Існують форми з жовтим листям.

' Мінус ' - низенька форма з дрібним листям.

Седум їдкий невибагливий, морозостійкий. Використовується на кам'янистих гірках. Рослина розмножується самосівом.

Очиток (седум) камчатський

Зростає в Японії, Кореї, на Далекому Сході на кам'янистих схилах.

Кореневище седума камчатського дерев'яніють, гіллясте, товсте. Стебла прості, такі, що підводяться. Листя чергове або супротивне. У культурі різні форми, белоокаймленной і варіегатной. Седум камчатський гарний в період цвітіння, коли темні стебла контрастують з жовтими квітками. Рослина поєднується з багатьма іншими рослинами. Любить рости в півтіні, на сонце, на вологоємним грунті.Очиток (Седум) камчатський

Вид дуже мінливий в природі, в культурі відомі різні форми і сорти. Найпоширеніший вид - очиток камчатський квітконосне і його сорт 'Вайхенштефанер Голд', який відрізняється пишним цвітінням, але його квітки зеленувато-жовті і дрібні.

Очиток камчатський ряболистий - медленнорастущая форма, листя з кремовою облямівкою. На яскравому сонці край листа трохи рожевіє, дає триколірний забарвлення.

' Голден Карпет ' - яскраво-зелене листя і жовті квіти.

Очиток (седум) помилковий

Зустрічається на скелястих схилах, а також на субальпійських луках. Поширений в Туреччині, Ірані та на Кавказі.

Багаторічник з повзучими кореневищами. Листя м'ясиста, темно-зелена, яйцевидно-клиноподібна. Суцвіття седума помилкового густе, щитковидное. Пелюстки пурпурові або рожеві, ланцетні, гострі.Очиток (седум) помилковий

Очиток помилковий поширений в культурі. Зимостійке почвопокровноє рослина. Дуже потужний очиток для меленьких гірок, може пригнічувати делікатні види. Прекрасно виглядає на килимових клумбах, в квітниках і міксбордерах. Очиток помилковий хороший для посадок на терасах.

Очиток помилковий найпоширеніший очиток в садах. Є безліч сортів.

'Альбуму' - з зеленим листям і білими квітками, цвітіння слабке.

'Альбуму Супербум' - листя зелене, квітки білі.

'Бронза Карпет' - з бронзовими листям і рожевими квітами.

'Сальмонеум' - квітки лососева-рожеві.

'Ерд Блют' - червона листя і пурпурові квіти.

Друга група рослин - це рослини віддають переваги живильним суглинках. Це високорослі форми, які утворюють великі зарості, рясно квітучі. До цієї групи належать всі седуми (очітнікі) і очитки.

Очиток (седум) видатний

Родина - Корея, Японія, Китай.

Багаторічник з бульбоподібними корінням і прямими стеблами. Листя седума видного велика, сидяча, овальна або лопатчатої. Квітки рожево-бузкові. Цвіте у вересні 35 днів.

Седум видний добре росте на родючій землі при хорошому зволоженні, на сонце. Зимостійкий. Відмінне рослина для квітників. Дуже добре поєднується з великими каменями і низькими хвойними.Очиток (седум) видатний

У культурі отримано безліч сортів, однак і природна форма поширена в садах.

' Айсберг ' - 35 см заввишки, з білосніжними суцвіттями, рясно цвіте в серпні.

' Діамант ' - сорт з рожевими квітками, прикрашеними яскравими пильовиками і рожевими плодами.

' Неон ' - 35 см заввишки, з помітними рожевими суцвіттями.

' Сноуквін ' і ' Стардаст ' - з білими квітками.

Очиток (седум) телефіум

Поширений очиток телефіум в Росії, на піщаних ґрунтах, серед чагарників і в соснових лісах.

Багаторічна рослина, з надземною частиною. Коріння кореневі. Стебла поодинокі, 60 см заввишки, прямостоячі, світло-зелені, прості.Очиток (седум) телефіум

Листя седума телефіума численна, притиснута до верху, майже сидяча, оберненояйцевидна, в підставі клиноподібна. Суцвіття густе щитковидні. Пелюстки пурпурно-червоні. Цвіте в липні.Очиток (седум) телефіум

Седум телефіум швидко розмножуються рослин. Цей красивий очиток росте і в Росії, в південних її районах.

Мінливе рослина, описані кілька підвидів.Очиток (седум) телефіум

У культурі популярні садові форми і деякі сорти:

Седум 'Манстед Дарк Ред ' - червоні стебла, зелене листя і пурпурові квіти.

Седум ' Матрона ' - високе, потужна рослина з великими, сіро-зеленими, листям на пурпурових стеблах, з рожевими суцвіттями.

Седум ' ПінкДжевел ' - з зеленим листям і рожевими квітами.

Седум ' Розі Глоу ' - сорт з блакитно-зеленим листям і рожевими квітками і т.д.

Седум (очиток) Еверса

Зростає на скелях, прируслових пісках, а також галечниках. Поширений в Росії, в Афганістані, в Монголії, в Північній Індії.

Багаторічна трав'яниста рослина. Коріння шнуровідние, тонкі. Листя сизі, плоскі, супротивні, оберненояйцевидні. Пелюстки седума Еверса червоні, пурпурні. Тичинки коротше пелюсток, пильовики пурпурні. Цвітіння настає в липні. Навесні відростає в травні.Седум (очиток) Еверса

Зимостійка рослина. Любить сонячні місця. Восени, коли листя опадає, залишається моток жорстких, темних стебел. Седум Еверса розростається дуже повільно.

Тут розглянуті види, які належать до двох родів - очітнікі (Hylotelephium) і очитки (Sedum) . Деякі очитки і очітнікі візуально дуже схожі і зустрічаються під однією назвою - очитки. Найяскравішим ознакою для їх відмінності є квітки - у очитков квітки завжди в пору цвітіння зірчасті, а у седума - Квітки дзвонові типу.

Місцезнаходження седума (очітка)

Рослина світлолюбна, миряться тільки з невеликим затіненням, розфарбування листя деяких видів на сонці яскрава і соковита, а деякі навіть набувають рум'янець.

В умовах браку освітленості рослини перестають цвісти і дуже сильно витягуються, втрачаючи декоративний вигляд. Очитки потрібно розміщувати так, щоб восени їх не засипали листя дерев. Навесні вони не можуть пробивати шар спаду. Седум посухостійкий. На одному місці росте 5 років.Седум (очиток)

Грунт для седума (очітка)

Всі седуми невибагливі, чудово розвиваються на будь-якому грунті з внесенням малої кількості компостній землі або перегною.

Деякі види очитков і седума, ростуть в гірських районах і на кам'янистих грунтах. Є види, які ростуть в природі на осипи і на піщаних схилах (їдкий), на вапняках (седум кавказький), під сосновими лісами (очітнік тополелістная, трилистий). Очиток видний цвіте яскравіше і краще при вирощуванні на добре угноєна грунті.

Швидкозростаючі почвопокривні (очиток помилковий, іспанська) люблять родючий грунт - звичайні, суглинки. При посадці інших видів потрібно обходитися піском, золою і компостом.Седум (очиток)

Догляд за седумов (очитком)

Найвитриваліші седуми в середній смузі - білий, їдкий, відігнутий, помилковий і видатний. А ось іспанська, лідійський, Еверса, Зибольда вимагають в безсніжні, суворі зими укриття. Деякі очитки мають широкий ареал, тому їх сорти, будуть мати і різну зимостійкість.

В саду все седуми схильні до заростання. Після закінчення 4-5 років їх потрібно ділити або черенковать для підтримки красивих рівних килимів. Через шість років таким Очитки як очиток іспанський, очиток видний може знадобитися «омолодження». Дана операція полягає у видаленні старих пагонів.

У період цвітіння у седумов (Зибольда, Еверса, тонколистого) рекомендується зрізати суцвіття, для того щоб вид килима не псувався.

При догляді за седумов потрібно передбачати часті прополки, тому що седуми неконкурентоспроможні до бур'янів. Але очиток їдкий виняток, так як сам агресивний.

Майже всі седуми (очитки) посухостійкі, тому поливати їх треба тільки в посушливе літо і в перший період часу після посадки.

Великі очитки зрізають після перших же морозів, або видаляють засохлі стебла навесні, тому що деяким садівникам подобається зимовий вид відцвілих суцвіть седума.Седум (очиток)

Хвороби і шкідники очітка (седума)

Рослина майже не страждає від хвороб. Але, великі широколисті види, наприклад, очітнік видатний, часом пошкоджуються ложногусеніцамі справжніх пильщиків.

У сиру погоду очитки видатний, звичайний, можуть дивуватися інфекціями, які проявляються плямами на стеблах або листках. Уражені частини треба зрізати і спалювати.

З шкідників, на великих Очитки, часом зустрічається попелиця.

розмноження очітка

Живцями, насінням і діленням кореневища.

Сіяти насіння необхідно навесні або ж восени, в ящики або миски, які ставляться в теплицю або викопуються в грядку. Сходи дрібні. При формуванні перших листочків сіянці пікірують в грядки. Очиток - перехресно-запилюють квітку, і сіянці незберігають своїх сортових ознак. Насіннєве розмноження використовується в селекції.Седум (очиток)

живцювання седума

Найлегший, швидкий спосіб розмноження. Дуже часто живцювання використовується для розмноження рослин першої групи, їх пагони формують повітряні коріння, які зіткнувшись з грунтом легко вкорінюються. Навіть найменші паростки, що впали на землю в період поділу, можуть вкоренитися.

Великі седуми, наприклад звичайний, красноточечний, видатний, розмножуються і діленням кореневищ. Їх викопують навесні і розрізають кореневище так, щоб деленка мала коріння.

Використання седума

Рослина придатна для створення килимових композицій, бордюрів рабаток. Високорослі види з великим успіхом використовують в групах і міксбордерах, деякі види - на зрізання. Седум прекрасно виглядає на кам'янистих ділянках.

Для того щоб правильно розташувати очитки, потрібно розуміти, що велика частина з них розлучається не через їх квіток. В першу чергу декоративний ефект створюється різної пофарбованої структурою листя. Листя очитков бувають різних відтінків золотистого, зеленого, сріблястого, темно-червоного, блакитного.Седум (очиток)

Можна зробити квітник тільки з очитков. На передньому плані розмістити низькі, килимові сорти. На другому плані, очитки другої групи (гібридний, помилковий, Еверса, курильське). Очитки третьої групи садять одиничними екземплярами або малими групами. Дуже добре виглядає очиток карпатський і видатний, вони не розвалюються, зберігають вертикальну форму. Такий квітник буде декоративний до глибокої осені. Пишне, яскраве цвітіння очитков прикрасить вашу ділянку.

Незамінні очитки для мініатюрних рокаріїв. Створюють їх в невеликих ємностях. На ринках зараз продається різноманітність пластикових кашпо, придатних для міні-рокариев. Як правило, в них укладають камені і висаджують різні за формою очитки, і доповнюють їх декількома Молодилів.

Також очитки виручають на кладовищах, при декоруванні могилок на сонячному місці.

Багато видів седума - відмінні медоноси. Золотистий очиткових мед відноситься до кращих сортів, має хороші смакові якості і цілющі властивості.