Аглаонема: догляд в домашніх умовах, види і сорти, розмноження. Фото аглаонеми.

Кімнатні рослини - це доступний спосіб освіжити житловий простір, зробити його більш затишним, екологічним і привабливим. Домашні квіти - прекрасні "терапевти", які надають на нас позитивний вплив своїми дивовижними здібностями. Присутність в інтер'єрі найрізноманітніших рослин роблять людину бадьоріше і доброжелательнее. Кожна рослина незалежно від розміру має свої характерні ознаки, які виражені насамперед у його індивідуальності.

аглаонема

Походження і місце проживання аглаонеми

Серед різноманіття видів декоратівнолісвенних рослин досить широко поширена і популярна аглаонема (Aglaonema), що славиться великою кількістю своїх сортів. За системної класифікації видів аглаонема належить до сімейства ароїдних, представники яких завжди відзначені вишуканістю, пишністю та презентабельністю форм. У природних умовах аглаонема виростає в самому нижньому ярусі тропічного лісу, де достатньо вологи і тіні.

Рідний областю походження аглаонеми вважається Східна Індія та Малайський архіпелаг (півострів Малакка). Насправді ж рідні корені цього тропічного напівчагарника не обмежуються рамками однієї території: побачити красу аглаонеми можна у вологих тропічних широтах Камбоджі, лісах Китаю і В'етнама, на берегових схилах Тайських островів, Малайзії, Індонезії. Острови Нової Гвінеї, Філіппін теж прикрашають вічно-зелені чагарники аглаонем.

аглаонема

З огляду на схожість зовнішнього вигляду аглаонему (частіше сорт Сільвер Бей) нерідко плутають з представницею ароїдних - диффенбахией, але остання, в свою чергу, має більш велику і округлу форму листа. Сімейство ароїдних, до яких зараховують аглаонему славиться за помітну і яскраву забарвлення листя і незвичність бутонів і суцвіть. Сусідами аглаонеми в сімейному ряду є прекрасний спатифиллум, винятковий антуріум, масивна монстера, а також сингониум, каладиум і інші види.

аглаонема

Опис і характерні особливості аглаонеми

Аглаонема впевнено займає своє місце в ряду декоративно-листяних представників зеленої флори. Ботанічна характеристика дає їй такий опис. Аглаонема це тіньовитривалий трав'янистий напівчагарник, що має в основі м'ясистий прямий стебло, який до верху стає все більш пологим. Помітний він може бути лише у дорослої рослини.

Стебло молодої аглаонеми практично не виявляється візуально, але пізніше він витягується, а листя залишаються тільки на його верхівці. Габарити аглаонеми невеликі, всього лише до 80 см у висоту, а в середньому багаторічний кущ має зріст - 45-55 см. Листя напівчагарника ростуть на укорочених черешках, у всій красі демонструють візерунок на покривалі.

Особливості листа виражені в різному фарбуванні, що має багату палітру відтінків і графічність. За формою листова пластина аглаонем відмінна довгасто-овальними, серцеподібними або загостреними контурами. Сам лист великий, щільний або широколанцетні з глянсовою зовнішньою поверхнею і добре помітною втиснула центральною прожилком.

аглаонема

Заявлений колір даної рослинної культури не обмежується зеленими тонами, а балансує вельми сміливими поєднаннями кольорів і геометричним різноманітністю в залежності від сортової приналежності. Листя ефектно пофарбовані в сріблясті, бежеві, білі, блакитні, червоні відтінки, а їх мереживна строкатість грає точками, смужками, фігурками і звивистій печаткою.

У природних умовах проживання аглаонеми цвітуть нечасто, але в стінах будинків і квартир аглаонема якщо зацвітає, то випускає коротку стрілку з суцвіттям, зібраним в мініатюрний початок, висотою близько 5 см з ніжно салатово-зеленим покривалом. В період бутонізації розвивається як мінімум 2-3 суцвіття в пазухах областях верхніх листків. Аглаонеми здатні до цвітіння раз в 6-8 місяців. Пройшовши процес цвітіння, ця культура утворює на місці качана невеликі соковиті оранжево-червоні або червоні ягоди з дрібним насінням всередині. Для аглаонем характерно самозапилення.

аглаонема

Види і сорти аглаонеми

Майже всі без винятку види аглаонеми мають привабливий зовнішній вигляд за рахунок незвичайної «розпису» листя. Декоративно-листяний квітка особливо ефектно впишеться в кімнатну оранжерею як і серед великих і середніх екземплярів, так і у відокремленому вигляді. Аглаонема прекрасно підійде для прикраси офісів і квартир. У квіткових композиціях аглаонеми можна розташовувати на контрасті. У сусідстві ідеально виглядатимуть строкаті і однотонні форми. Класифікація видів аглаонеми визначається за критеріями розміру рослини. Виділяють три великі групи:

- мініатюрні низькорослі види висотою не більше 25 см;

- средньогабаритні рослини (найчисленніша група). Їх відрізняють листя невеликої величини і півметрова висот;

- великомірні види, що відрізняються масштабними формами.

Серед поширених видів аглаонем користується популярністю у квітникарів Аглаонема мінлива ( Aglaonema Cummutatum ). Її часто називають мінливою. Красиве і сильне рослина з великими шкірястими листям в сріблясто-зеленому забарвленню. Через пишною кущуватості цей сорт надзвичайно ошатний і відмінно впишеться в сучасний інтер'єр.

Не менш прекрасна і ефектна сортова особливість Аглаонеми Сільвер Бей ( Aglaonema Silver Bay ): культура вельми габаритна, що досягає розміру метрової висоти. На вигляд бесстебельное рослина, але стовбур є, його лише важко виявити через густого листя. Він має гарне розгалуження від коренів, тому сорт Сільвер Бей виграє за рахунок пишності крони і власної декоративності. Особливість даного виду полягає і в тому, що вона холодостійка.

Аглаонема Сільвер Квін

Aglaonema Commutatum Silver Queen . Сама назва квітки говорить про те, що вид відрізняється вишуканістю і розкішшю, але в цілому не відзначений завидною примечательностью. У догляді невибаглива.

Більше 45 років у селекціонерів культивується вид Марія (Aglaonema Cummutatum Marya). Сорт цінний здатністю до тіньовитривалості і досить затребуваний серед квітникарів-аматорів. Аглаонему Марія можна вирощувати навіть в місцях зі штучною зниженою освітленістю. Багата кустистость при малій висоті рослини (50 см) дозволяє розташовувати його в самих незвичайних місцях. Листя Марії еліпсовою обриси, зелені, з сріблястими цятками.

аглаонема Крит

Сорт прикрашає групу червоних аглаонем. Культура медленнорастущая. Після певного часу спостерігається зміна колірних відтінків листа. Молода крона пофарбована в червоний колір, але в міру її розвитку плями на листової пластини стають яскраво-зеленого або блідого відтінку. Червона аглаонема Крит дуже потребує в оптимальному освітленні. Місця, де світла недостатньо, листя у рослини змінюють свою помітну забарвлення. Культура невисока: 30-40 см.

аглаонема Скромна

Aglaonema Modestum витримує тимчасовий недолік світла і комфортно відчуває себе в тіні. Декоративно-листяна кімнатна культура відмінна від багатьох інших сортів здатністю до плодоношення. Рослина може виростати до півметрової позначки, має розгалужену стеблову основу з довгими листям подовженої форми рівномірного кольору трав'яний зелені. Плоди в зрілому вигляді червонувато-оранжевого кольору. З усіх сортів даний пристосовується до недостатнього висвітлення стійко.

аглаонема розписна

Aglaonema pictum . У висоту може досягати близько 60 см, а заявлений триколор є відмінною рисою. Стовбур з густим листям, добре гілкується в нижній частині. Листя у цього виду в формі еліпса, кілька подовжені з сріблясто-зеленою або блакитно-синьої забарвленням. Декоративні цятки на поверхні щільного листового покривала позначені печаттю безформності і в міру хаотичні, а їх колір може варіюватися від білого або сірого до світло-кремового.

аглаонема Фрідман

Aglaonema pictum freedman має хвилеподібну форму листа. Рідними коренями цього виду аглаонеми служать малайзійський острів Суматра в південно-східній Азії і острів Калімантан, де рослини висотою до півметра зустрічаються на околицях жарких і мальовничих тропіків. Сорт Фрідман - це величне рослина, витягає до 1,5 м у висоту. Забарвлення листа блідо зелений з сріблясто-попелястим відливом, облямовані зеленим обідком. Центр листа прикрашають зелені цяточки. Цю аглаонему можна також зустріти під назвою Габріель і Сесіль.

Aglaonema Батерфляй

Butterfly . Аглаонема «метелик» на любителя, так як поєднання темно-зеленого, червоного і блідо-жовтого колора на одному аркуші сприймається квітникарями по-різному. Черешки у цієї рослини рожеві, а розміри листа визначені віком аглаонеми. Вона зарахована до аглаонеми сорти Red, тобто Червона.

аглаонема кучерява

Aglaonema crispum . Зелені екземпляри цього традиційного способу аглаонеми досягають великих форм і розмірів. Стебло рослини щедро покритий густою строкатим листям з сріблястими мітками м'ятного відтінку, а штрихи на листках помітні лише по обідку і уздовж центральної жилки. Розмір красивого листа-покривала близько 25-30 см з трохи хвилеподібним краєм.

аглаонема Супервайт

Aglaonema Superwait . Дивовижної краси і унікальності сорт «Супер біла» аглаонема перевершує своїх родичів білосніжною листям, де зелень природа намалювала лише натяком в вигляді тонкої облямівки по краю листа, а також і в основі листа. Цей сорт компактний, а культура некапризна, любляча зміст на освітленому місці, щоб підтримувати білизну листя. Ніжне покривало листа сприймається вкрай незвично, що свідчить про любов рослини до світла.

Аглаонема Вайт Ленс

Wait Lens . Подивившись на Аглаонему Вайт Ленс відразу хочеться відзначити красу рослини. Витончене глянсове покривало листа має вузькі кінці, які зібрані в розетку. Розташовані вони вертикально і створені природою у вигляді копьевідной форми розміром від 15 см. Укорочені черешки Аглаонеми Вайт Ленс чудові в зеленувато-сріблястій оправі. Ободок листової пластинки вигідно підкреслює насичено-зелена облямівка.

Кілька несхожі і вельми виділяються із загального реєстру сорти Аглаонема кругла, Аглаонема Страйпс, Трейба, Паттайя Б'юті, Грін Сан, Кінг оф Сіам, Вайт Ленс, Вайт Перл.

аглаонема

освітлення аглаонеми

Рослина аглаонема невибаглива, Тіньолюбні і добре розвивається на вікнах з північної, східної і західної експозицією, тобто там, де спостерігається розсіяна яскраве освітлення. Аглаонема потрапляє в групу рослин, яким потрібна середня ступінь освітленості - 800 люкс і її найпростіше перевірити за допомогою експонометра від фотоапарата.

Для аглаонеми важливий тривалий світловий період протягом доби: не менше 11 годин. В іншому випадку дана культура некрасиво витягується, а листя випускає менше. Якщо аглаонему поставити на південне вікно, то необхідно навмисне притінення від сонячних променів. Сорти з яскравою, строкатою забарвленням листя найбільш вимогливі до світла.

Полив і обприскування аглаонеми

Аглаонема любить підвищену вологість, тому їй необхідно забезпечити постійний рясний полив і обприскування. Полив слід проводити мінімум 2-3 рази в тиждень переважно в ранкові години. Тимчасова сухість грунту для аглаонеми більш переносимо ніж постійне перезволоження і заболочування грунту.

Сигналом і ідентифікатором правильного поливу будуть листя рослини. Якщо вони гладкі і пружні, добре тримають форму, то вологозабезпечення вірне. Якщо листя стає млявим і набувають жовтуватий відтінок, то рослина потребує перегляду поливу. Крім цього слід враховувати розміри кашпо або горщиків, в яких росте представник ароїдних - аглаонема.

У приміщеннях, де переважає сухе повітря тропічному напівчагарниками буде некомфортно. Аглаонема, як і багато вологолюбні зелені мешканці квартир і будинків просто оживають від обприскують процедур. Для пилоутворювальну дощу або душа використовують теплу відстояну воду. Як пристосування можна використовувати звичайний пульверизатор. Слід враховувати сезонність, так як в зимовий період всі сорти аглаонем спокійно переносять низьку вологість повітря. Зважаючи на це полив взимку повинен бути помірний, а в літні і весняні місяці рясний.

аглаонема

Температура повітря для аглаонеми

Аглаонеми не дуже полюбляють холод, і досить низькі температури можуть погубити рослина. Ідеальні показники температурного режиму для аглаонем - це кордону від 18 - 25 * С, причому влітку цей тропічний вид вимагає більш високих температур, ніж в зимовий період. Неприпустимі для аглаонеми як протяги і холодні потоки повітря, так і гаряче сухе повітря від систем опалення та обігрівальних приладів.

Субстрат для аглаонеми

Аглаонема має помірно розвинену кореневу систему у вигляді прямого клубнеобразного відростка з крихкими тонкими волосками. Це невибагливий вид тропічних рослин, тому може добре рости в будь-якому грунті, проте кращої земляний середовищем для неї буде слабокислий субстрат, що відрізняється гарною рихлістю і здатністю утримувати вологу. Ґрунтова суміш повинна бути легкою, повітропроникною. При досить твердою ґрунтової суміші в субстрат додають пісок, гумус і торф. Ємність для посадки аглаонеми підбирається з урахуванням розміру рослини. Крім цього в горщику обов'язково повинні бути отвори для відходу невикористаної води. Аглаонема добре піддається вирощування на гідропоніці.

аглаонема

розмноження аглаонеми

Як і багато представників зеленого світу аглаонема розмножується методом живцювання. Допускається розмноження насіннєвим способом і діленням куща у дорослих екземплярів. Вегетативне розмноження аглаонеми може проводитися в будь-який сезон.

Укорінення аглаонеми живцями

Відокремлювати живці від рослини розумніше в теплу пору року. Як матеріал для держака беруть верхівкові або бічні пагони, на яких є точка росту. Для цього зрізану верхівку стебла розрізають на кілька частин розміром 6-8 см і підсушують протягом дня. Місце зрізу рослини слід обробити вугіллям з деревини, а після втечі висаджують в горщики з сумішшю з сфагнатового моху, торфу та піску. Живці можна накрити поліетиленовим пакетом для забезпечення кращого зростання, створивши умови теплиці. Грунт при цьому увлажняют.Также можна чекати появи коренів у воді. Через 2,5 - 3 тижні на держаках будуть помітні нові корінці, які означають, що рослина готове до пересадки в окремі постійні ємності.

Вирощування аглаонеми з насіння

При насіннєвому способі розмноження аглаонеми ростуть повільно. Насіння потрібно висадити навесні в миски з легкої і пухкої грунтовою сумішшю. Дозрілі ягоди розчавлюють і дістають з них насіння. Далі слід насіння промити в воді, і приготувати для посіву невеликі мініатюрні горщики. У них кладуть дренаж і землю, що складається з рівних частин торфу і піску. Насіння висаджують в грунт на глибину - 2см, а пізніше обприскують теплою водою і накривають плівкою. Паростки пізніше розсаджують в маленькі горщики.

аглаонема

Омолодження куща аглаонеми

З плином часу аглаонема втрачає свою декоративність: листя знизу жовтіє і опадає, стовбурова частина рослини помітно оголюється, згинається і навіть полегает. Зважаючи на таку ситуацію аглаонему дуже зручно розмножити діленням кореневища. Найчастіше цей спосіб застосовують, коли рослина потребує пересадки. Дорослий кущ витягують з горщика і акуратно струшують землю з коренів.

Далі потрібно розділити рослина, не пошкодивши коріння. Якщо кореневий кому занадто заплутаний, то можна розрізати його ножицями. З усієї маси вибирають переважно кущ з сильними і здоровими корінцями. На ньому не повинно бути гнилі і жовтого листя. Наступні маніпуляції будуть зведені до звичайної пересадки. В результаті такого розмноження нову рослину аглаонема повністю набуває рис даного виду, яке з легкістю адаптується до створених умов.

пересадка аглаонеми

Як і у більшості представників зеленої флори активне зростання аглаонем доводиться на весняно-літній період. Кінець осені і початок зими - час, коли багато декоративно-листяних рослин перебувають у стані спокою, і аглаонема не виняток.

Потреба в пересадці у аглаонеми виникає раз у п'ятирічку, а іноді частіше. Поки рослина молодо і набирається сил цілком типово пересаджувати його щовесни. Керуватися ж слід ступенем густоти коренів у земляному комі.

Пересаджувати зелені рослини найкраще навесні, коли визначено оптимальний світловий день, а температура повітря сама розташовує до зростання і активності. Перед пересадкою кореневу систему аглаонеми добре вимочують, щоб легше витягти зі старого горщика.

При досить розрослася рослині його поділяють. Для будь-якої рослини потрібно горщик трохи більше попереднього. Після пересадки протягом півроку підживлення не потрібна.

аглаонема

Підживлення аглаонеми і внесення добрив

Аглаонема під час активного росту потребує добриві грунту. Залежно від потреби, а саме розвиненості рослини, його стану, розміру щотижня або дві-три тижні рослина підгодовують спеціально розведеним розчином.

З приходом холодів підгодівлю рослини скасовують, так як зростання квітки призупиняється і переходить в повільну фазу. Аглаонема не переносить вапно, а вибирати краще ті добрива, в яких достатній відсоток вмісту азотистих сполук. Рідкі добрива для аглаонеми краще вносити в невеликих дозах.

Аглаонема - користь і шкода

Аглаонема в силі поглинати бензольні сполуки та інші шкідливі речовини, які виділяє меблі і матеріали для оздоблення приміщень. Аглаонема покращує клімат в приміщенні, відфільтровує частинки пилу в повітрі. Крім цього аглаонема «витягує» з повітря токсини, такі як формальдегід і тютюновий дим.

Сік рослини токсичний і може викликати набряк слизової і алергічні реакції, тому контактувати з рослиною потрібно захищаючись: в рукавичках. Яскраві ягоди аглаонеми теж містять небезпечні речовини, що змушує бути особливо обережними в разі проживання в будинку маленьких дітей і тварин.

аглаонема

висновок

Аглаонема - стійке, непримхливе і радує око рослина, яке чудово прикрасить житлове та офісне простір. Купуючи будь-якої сорт аглаонеми важливо звернути увагу на необхідний температурний режим, ступінь освітленості приміщення при розташуванні культури і інші спірні моменти.

Не можна купувати квітка тільки лише тому, що воно вам сподобався. У приміщенні, де є аглаонема доглянуте рослина подарує вам гарне самопочуття, створить неповторну атмосферу і порадує гостей.