Замиокулькас: догляд в домашніх умовах, види і сорти. Фото заміокулькаса.

Ця квітка користується великою популярністю у більшості людей, тому що не вимагає великої уваги до своєї особи. Вдячний народ присвоїв йому друге ім'я «Доларове дерево», але не варто його плутати з Толстянку, у якого також є друга назва «Грошове дерево». Вони відрізняються своїм зовнішнім виглядом.

Замиокулькас

опис заміокулькаса

Замиокулькас відноситься до сімейства ароїдних і має вигляд Замиокулькас заміелістий. Батьківщиною цього виду вважають Південну Африку. На пустельних землях воно росте разом з кактусових рослинами і тому в таких посушливих умовах рослина здатна накопичити вологу, необхідну для власного життя, в м'ясистих стеблах і коренях нагадують формою звичайна картопля. Коли період дощів закінчується, настає посуха і тоді квітка використовує накопичену вологу в своїх цілях заради підтримки власного життя.

Рослина має масивним стеблом і м'ясистим підземними бульбами. Листові пластини темно-зелені як би покриті восковим нальотом і ростуть з прикореневої розетки. Черешки прямі і м'ясисті здатні накопичувати вологу.

У кімнатних умовах цвітіння буває рідко, але все ж при правильному вирощуванні його можна побачити. Квітка це початок з дрібних непоказних квітів. Початок прикриває покривало білого кольору, до того ж квітка знаходиться в нижній частині рослини і тому його можна не побачити. Але і без цвітіння рослини має гарний зовнішній вигляд і користується заслуженою популярністю у квітникарів.

У зрілому віці він виростає до великих розмірів у висоту до 150 см. І з таким же діаметром, так як листя досить розлогі. Своїм зовнішнім виглядом Замиокулькас прикрасить будь-яке приміщення хоч офісний, хоч домашній інтер'єр.

Замиокулькас

Види і сорти замиокулькас

Видів рослини не так вже й багато тому крім описової заміокулькаса заміелістого є ще варіанти.

Замиокулькас варіегатной (white variegated) - належить до сімейства ароїдних і привезли його з о.Мадагаскар. Рослина велика і в приміщенні здатне вирости до 1,5 висоти і такого ж діаметру. Від основного свого сорту відрізняється кольоровим забарвленням листових пластин. На них можуть розташовуватися білі смуги по основному зеленому відтінку.

Замиокулькас строкатий (lemon variegated) - листова пластина тонша і витягнута на відміну від свого зеленого побратима. На листі знаходяться кольорові плями лимонного відтінку. Догляд за рослиною стандартний.

Замиокулькас темно-пурпурний (black leave) - молоді пагони виростають світло-зеленого кольору, але з плином часу вони стають практично чорними. Вперше його привезли з Кореї. Він вважається найбільш компактним з описаних видів.

Замиокулькас

Догляд в домашніх умовах

Це рослина з'явилася в наших магазинах нещодавно не більше 20 років тому, але вже поширилося серед квітникарів завдяки своїй невибагливості. У наших квартирах влітку досить жарко, а в зимовий час до спеки додається дуже сухе повітря від опалювальних радіаторів. Рослина легко переносить:

 • затемнення;
 • Відсутність своєчасного поливу;
 • Прямі сонячні промені;
 • Температура, де буде вирощуватися квітка, може коливатися від +12 до +35 градусів;
 • Не потребує зволоження повітря приладами.

Тому придбавши квітка треба його виставити в такому місці, щоб було тепло, світло і постаратися не залити рослину, так як від надмірного поливу він може згнити.

Кращим місцем буде вікно з південної або східної орієнтацією, але якщо таких вікон немає, підійде і північне вікно просто в такому випадку взимку буде повільне зростання або його взагалі не буде. На північній стороні полив практично припиняють в зимовий час, особливо в тому випадку, якщо в квартирі знижена температура.

Замиокулькас

У теплу пору року рослина віддає перевагу проводити на відкритому повітрі. Але під прямі сонячні промені в середині дня краще не виставляти, так як хоч це і африканського походження рослина, але без звички до прямого сонця квітка може згоріти - листя істончатся і покриються некрасивими коричневими плямами і відпадуть через деякий час. Опіки на листових пластинах не лікуються.

До грунтової суміші квітка абсолютно не вимогливий, і можна придбати готовий грунт в садових центрах або спеціалізованих магазинах. Підійде грунт:

 • Для фікуса;
 • Для декоративно-листяних рослин;
 • Для лісових кактусів.

Але тоді в останній грунт треба буде додати поживну землю з компостної купи або перепрілого перегною.

Рослина росте досить повільно і тому в частій пересадці не потребує. З цього випливає, що земля повинна бути якісною.

Замиокулькас

температура змісту

Температура річного культивування підходить аж до 38 градусів тепла. Але в цьому випадку поливи припиняють, так як при сильному підвищенні температури рослина перестає вбирати вологу кореневою системою. І при надлишку вологи в грунті плюс висока температура коріння починають підгнивати.

Взимку температура повітря не повинна опускатися нижче 12 градусів тепла.

Замиокулькас

розмноження заміокулькаса

Розмножувати цю рослину можна різними способами:

 • За допомогою насіння;
 • Вегетативним способом;
 • Розподіл дорослого куща.

Насіннєве розмноження нам не підходить, так як цвітіння буває дуже рідко, а звідси ніде роздобути насіння.

Вегетативне розмноження застосовують часто, так як квітка розмножують будь-якою частиною рослини. Можна відокремити лист до частини картоплі і відразу висадити його в окремий горщик. Після чого поставити молодий саджанець в підлозі тінь і доглядати за ним як за дорослим рослиною.

Можна розмножити замиокулькас за допомогою його складного листа. Його відокремлюють і підсушують протягом пари годин, щоб затягнулися ранки на зрізі листа. Після чого можна поставити в відстояну воду і чекати появи кореневої системи.

Замиокулькас

Щоб вологе середовище не викликала гниття у держака в воду додають деревне або активоване вугілля (другої можна придбати в людській аптеці). А можна висадити відразу в прожарений пісок і накрити прозорим поліетиленовим пакетом. Це допоможе створити тепличні умови для держака, що буде сприяти більш швидкому утворенню кореневої маси у держака.

Процес утворення власної кореневої системи може розтягнутися на тривалий час аж до півроку. Але якщо іншого способу немає, і квітникарю дістався тільки лист спробувати такий метод розмноження звичайно варто.

Розподіл дорослого материнського куща це досить легкий спосіб розділити квітка. Для цього треба мати квітка з великою кількістю листових пластин. Його акуратно витягують із землі і видаляють старий грунт.

Гострим ножем старе кореневище ділять таким способом, щоб в кожній розділеної частини були коріння і вегетативна зелена частина рослини. Дають саджанців заміокулькаса підсохнути протягом 2 годин, залишаючи частини рослини на повітрі. Після чого квітка готовий до посадки в окремі ємності. Не варто забувати про дренажних отворах для стоку води після поливу, інакше квітки загрожує захворювання під назвою «сіра гниль».

Який би спосіб не був обраний квіткарем, треба пробувати розмножувати замиокулькас, і він порадує своїми гарними шкірястими листовими пластинами.

Замиокулькас

посадка замиокулькас

Щоб рослина добре росло і вегетувати, при посадці треба правильно виконати всі рекомендації:

 1. Правильно вибрати розмір горщика, щоб він відповідав розмірам кореневої системи. Це означає, що вона повинна вільно входити в горщик і від її коренів до стінок ємності повинно бути не більше 3 см. Матеріал ємності може бути будь-який - пластик або кераміка, але другий краще, так як квітка, виростаючи з легкістю, може перекинути пластиковий горщик . Але цей момент стійкості можна вирішити шляхом заміни керамзиту на гальку або гравій, який підбирається невеликими фракціями.
 2. Грунт купується готовий або створюється власними руками, але при цьому його слід знезаразити, прокалив в духовій шафі при 200 градусах тепла протягом 30 хвилин або поклавши грунт на добу в морозильну камеру холодильника. Це допоможе позбутися від паразитів, які можуть жити в грунті.
 3. На дно ємності насипаємо керамзит шаром в 2-3 см. А потім сипем поживну землю невеликим шаром, і виставляємо на грунт квітка, розташовуючи його в центрі горщика.
 4. Однією рукою утримуємо квітка, щоб він не розпадався, інший підсипає грунт і злегка утрамбовують його, щоб позбутися від повітряних порожнин в землі. При посадці кореневище глибоко НЕ заглиблюється.
 5. Якщо земля, в яку висаджується рослина суха, то перший полив роблять на наступний день. Якщо земля волога, то поливають тільки після того, як земля просохне. Це роблять для того, щоб маленькі ранки на кореневій системі добре зажили, і в них не потрапила вода, що може викликати гниття частин кореневої системи.

Виконуючи ці рекомендації, можна буде бути впевненим в тому, що квітка висаджений правильно а, отже, буде рости в потрібних для нього умовах. Подальший догляд відбувається в звичайному для цієї рослини режимі.

Замиокулькас

пересадка

Рослина пересаджують щороку, оглядаючи коріння і вирішуючи чи потрібно збільшувати обсяг горщика. Найкращим часом року для цього є, перші місяці весни поки не настала спекотна погода. В цей час рослина рушає в ріст і легше перенесе травмування кореневої системи, яке матиме місце при пересадці.

Якщо рослина величезних розмірів, то його пересаджують раз в чотири роки, в решту часу просто міняють верхній шар грунту в ємності, в яку він висаджений.

полив заміокулькаса

Навесні і влітку полив повинен проходити тільки, коли підсохне верхня частина грунту. Зимовий полив відбувається пару раз на місяць, якщо в приміщенні, де вирощується квітка, температура повітря +25 градусів, то поливають двічі на місяць. Якщо температура не піднімається за 15 градусів, то полив здійснюють 1 раз за місяць.

При цьому вода, яка витікати в піддон повинна бути прибрана через 15 хвилин після поливу інакше є ймовірність загибелі кореневої системи від постійного намокання. Взимку краще обприскувати рослину, ніж заливати, так як посуха знайома квітці, а переливи, роблені систематично, призводять до загибелі рослини.

Тому звідси робиться висновок, що краще пересушити рослина, ніж перелити.

Замиокулькас

освітлення

Віддає перевагу яскраве сонячне світло, але при цьому варто уникати попадання влітку прямих сонячних променів при полуденному сонце. Це обпече листя і вона не відновитися і засохне. Влітку рослина добре виносити на повітря і ставити в мереживній тіні дерев.

Хвороби і шкідники заміокулькаса

Це практично самий витривалий квітка, так як здатний пережити різні важкі природні явища. Але його можна «залюбити» до загибелі рослини. Перш за все, дуже небезпечний полив понад усяку міру. Так як рослина спочатку накопичує вологу в своїх частинах, а потім її надлишок може привести до гнилі кореневої системи. Якщо це сталося, то квітка витягують з грунту і позбавляються від всіх м'яких частин інше можна присипати:

 • Деревним вугіллям;
 • Товченими таблетками активованого вугілля;
 • корицею;
 • Замазати зеленкою (але це застосовується тільки після просушування частин рослини).

Після обробки зрізів рослини обробляють будь-яким фунгіцидом здатним зупинити гниття і залишають просушуватись протягом 4-5 годин. Після всіх цих маніпуляцій рослину висаджують в новий горщик такого розміру, щоб він відповідав розмірам кореневої системи. І регулюють полив квітки. Так як це очевидно, що він був залитий, то інтенсивність поливу зменшують в два рази.

Замиокулькас

Не варто лякатися, якщо іноді на рослину жовтіє лист, адже замість нього виростають нові пагони-листя. Але якщо інтенсивність пожовтіння висока варто уважно оглянути квітка на наявність шкідників. На квітці можуть бути помічені такі шкідливі комахи:

 1. Павутинний кліщ.
 2. Щитівка.
 3. Попелиця.

Павутинний кліщ легко виявити, тому що це маленький червоний павучок, що обволікає пазухи рослин. Щоб позбутися від нього саму павутину прибирають ватною паличкою, змоченою в спирті, якщо це не допомагає, то обробляють (миють) слабким настоєм з тютюну або господарським милом (72%). Якщо павутини багато, то варто обробити розчином актеллика. Актеллик розлучається, як описано на упаковці і ретельно обприскують всі листові пластини, після чого залишилися розчином проливають землю. Такі обробки проводять триразово з інтервалом в 5-6 діб. Обробки проводять на відкритому повітрі, де немає дітей і тварин, так як препарат токсичний.

Щитівку важко вивести, але спробувати можна. Спочатку видаляються всі щитки, які вкривають маленькі організми смокчуть сік рослини, а вже потім обробляють актеллика, так як описано на упаковці. Обробляють тричі з інтервалом в 7 днів. Щоб позбутися від шкідника треба прибрати всі щитки інакше вони будуть охороняти комаха від хімікату.

Попелиця може бути чорного або сірого забарвлення. Вона харчується соком рослини і знищує його згодом. Тому від неї позбавляються будь-яким фунгіцидом.

Щоб рослина не вразило повністю шкідниками його треба оглядати хоча б раз в 10 діб, тому що від малого осередку ураження легше позбутися, ніж якщо буде вражений повністю весь квітка.

Вибір ємності і грунту для заміокулькас

Горщик має, перш за все, відповідати розміру кореневої системи і володіти дренажними отворами. Грунт підійде будь-яка, але щоб рослина добре вегетувати йому необхідна поживна земля. Тому навіть в хороший покупної грунт добре б додати перегною. Для пухкості в грунт додають дрібні фракції керамзиту.

Замиокулькас

Підживлення і добриво заміокулькаса

Рослина любить підгодівлі поживними азотними добривами. Тому теплу пору року його підгодовують два рази в місяць підгодівлею з вмістом азоту. У холодну пору року підгодівлі прибирають і поливають тільки теплою водою.

Купуючи цей екзотичний квітка, йому треба правильно відтворити його природні умови і дати можливість йому рости. Іноді він плутає пори року і росте в зимовий період. Тоді йому треба забезпечити додаткове підсвічування лампами для рослин і поливати в літньому режимі, іноді удобрюючи землю. Це відбувається через те, що в той час коли у нас настає зима, у нього на батьківщині настає весна і тому починається зростання заміокулькаса - це відбувається через його генетичної пам'яті. Власне квітка безпроблемної і висаджений в красивий підлоговий горщик буде радувати своїм листям оточуючих його людей.